4 Kasım 2017 Cumartesi

Kekemelik Nedir? Hangi Hastalıklar Kekemeliğe Yol Açar?

Kekemelik Nedir? Hangi Hastalıklar Kekemeliğe Yol Açar? 

kekeme
Kekemelik  cümlelerin, kelimelerin, bilhassa de tekrarı şeklinde görülmektedir. Bu hal kekeme bireylerin karşısındakiyle iletişimini güçleştirmektedir. Konuşmanın akıcılığı kaybolmaktadır.  İletişimdeki arıza hatalı anlaşılmalara sebebiyet verebilmektedir.

Kelime ya da hecelerin tekrarı çocuklarda 5 yaşına kadar görülebilmektedir. Bu tekrarlamaların hastalık boyutuna ulaşılıp ulaşılmadığına ilgi etmek gerekmektedir.kekeme
Kekemelik daha bol sözcüklerin ya da hecenin başındaki ‘ H ‘ harfinde görülür.Hecenin başındaki bu sessiz harfi, takip eden sesli harfe göre daha zor ifade eder.

Kekemeliği azaltan haller vardır. Bunlar  şarkı söylemek, ritmik bahsetmek, dua etmek, gürültülü ortamda bahsetmek vb. şekilde sıralanabilir. Kekemeliğin arttıran haller da vardır. İsim belirtirken ve mühim bir mevzudan bahsederken kekemeliğin arttığı görülmektedir.

kekeme
Kekemelik tamamiyle genetik bulunduğu bu mevzu ile ilgili en süregelen hatalı inançtır.Ayrıca bazılarının kekemeliğin yalnızca ilaç tedavisiyle geçeceğine inanması hatalıtır.

Tedavi Yolları
Öncelikle kişinin kekemeliğinin  hangi  kategoride bulunduğu uygulanan testlerle teşhis edilmektedir. Kekemelik tedavisi özel eğitimler ile birlikte uygulanmaktadır .Tedavisi sık sık soluk egzersizleri, mevzuşma eğitimi şeklinde görülmektedir. Fakat kişinin içerisinde bulunduğu duruma bağlı olarak ek olarak ilaç iyileştirilmesinde uygulanmaktadır. Bu eğitimi gören hastalar kısa bir vakitte daha rahat mevzuşur duruma gelmektedirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder