1 Kasım 2017 Çarşamba

Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) Ne demek? Kullanılma Nedenleri Nelerdir?

Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) Ne demek? Kullanılma Nedenleri Nelerdir?gdo
Gdo (genetiği değiştirilmiş organizma), gerçekte aşağı yukarı 25 senedir hayatımızda. Peki 25 sene evvelce bilim adamlarının keşfettiği Gdo nedir? Gdo gerçekte genleri DNA’dan ayırarak diğer bir canlıya yerleştirmek demektir. Bilimsel bir açıklama gerçekleştirme gerek görülürse GDO; bir canlıdaki kalıtsal özelliklerin kopyalanarak, bu özellikleri taşımayan bir canlıya aktarılması sonunda imal edilen yeni canlıya Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) denmektedir. İlk transgenik (genetiği değiştirilmiş) ürün 1996 senesinde yapılmış ve o gün itibariyle tüketimina başlanmış.

GDO Yönteminin Kullanılma Nedenleri?
gdo
Bu tekniğin kullanılmasının ana niçini gerçekte bu teknikle imal edilen bitkilerin ilaçlara ve zararlılara karşı daha bağışıklı olması. Böylece tıbbi ilaç tüketimi azalıyor. Günümüzde mısır ve pamuğun zararlılara, soya ve kanolanın böcek ilaçlarına, kabağın da virüslere karşı bağışıklı olmasında GDO teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknik kullanılarak bitkilerin lezzet, besleyicilik ve sağlamlık gibi özellikleri geliştirilebilmekle eş güdümlü istenmeyen hallere daha süratli araya girmek edilmesini sağlıyor. Bu teknik aşı ve ilaç pazarında de ehemmiyet kazanmaktadır. Bu teknikle susuzluğa sağlam bitki üretimi gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.GDO tekniği kullanılarak üretimin daha çok olması sağlanabilmekte ve bu da dünyada çoğalan besin ihtiyacını karşılama konusu ile ilgili yeterli olabilmektedir. Fakat hem bölgesel faktörler hemde insan sağlığı hesaba katıldığında zararları olabileği de eleştiriler arasında. GDO’ nun kansere yol açtığı şimdilik ispatlanmış olmasada insanlar arasında kansere niçin bulunduğu bilinmektedir.
gdo

GDO’ nun tohumları etrafa karıştığında natural ürünlerin yapısını bozabileceği gibi böcek üremesini de negatif etkileyeceği düşünülmektedir. Ekosistemin çökme olasılülüğü ve  biyolojik kirliliğin oluşması eleştirilen diğer konular arasındadır.  Tartışma yalnızca bölgesel ve sıhhat konusu ile ilgili da değil üstelik. Bir de ekonomik ebatı var. Bugün GDO’ lu üretimi tekelinde sahip olan birkaç büyük şirket var. Yani GDO’ lu üretimin başlaması demek gerçekte ufak esnafın yok olması demek. Bu hal tohum fiyatlarının artabileceği düşüncesini de getirmiyor değil akıllara. Çünkü geleneksel çiftçilikte bu sene sarfedilen tohum bir ileri sene kullanılabilmekte fakat GDO’ lu çiftçilikte ise bu olası olmamakta ve her sene yetiştiricilerden tohum alınma zorunluluğu oluşmaktadır. Bu halde tohum fiyatları artabileceği gibi ülke refah de negatif katkı sağlayabilecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder