5 Kasım 2017 Pazar

Bruksizm(Diş Gıcırdatma) Nedir?Hangi Sebeplerle Oluşur?


Bruksizm(Diş Gıcırdatma) Nedir?Hangi Sebeplerle Oluşur?


Resim yazısı ekle
Diğer adı diş gıcırdatma olarak tanınan hastalıktır. Uyku esnasında çeneyi sıkmak ve dişleri gıcırdatmaktır. Uyku esnasında bu gıcırdama sesi o kadar bol olur ki şahıs uyanık vaziyetteyken bu kadar sesi çıkartamaz. Bugünkü insanlarında süregelen olarak görülen gerilim bruksizmin en mühim tetikleyicisidir.

Bruksizm belli aşamadan sonra dişlere zarar vermeye başlamaktadır. Devamlı birbirlerine sürtünen dişlerin mineleri zarar görmektedir. Dişlerin boyları kısalır. Dişlerin birbirlerine yaptığı basınç diş köklerinin zayıflamasına sebep olur. İleriki aşamalarında ise dişlerde sallanma ortaya gelmektedir. Diş eti dokuları da zarar görmektedir ve diş eti kanaması ortaya gelmektedir.Bruksizm(diş gıcırdatma) yalnız gece değil gündüz zamanı de ortaya gelebilmektedir.

diş gıcırdatma
Bruksizmin Belirtileri

1- Eklemlerde ağrı
2- Baş ve boyun bölgesine sunulan ağrı
3- Yutkunmada zorluk yaşanması
4- Dişlerde ağrı ve hassaslık
5- Yorgunluk

Ayrıca son yıllarda uygulanan incelemeler bruksizm in alerjik çocuklarda üç kat daha bol olduğunu göstermektedir. Bunlar genelde geceleri ağzı açık yatan ve horlayan çocuklardır.

diş gıcırdatma
Bruksizmin Tedavisi
Hastalığın iyileştirilmesinde iki şey bol mühimdir. İlk olarak gerilimden kurtulmak gerekmektedir.İkinci olarakda dişler koruma altına alınmalıdır.Korunmak amacıyla şahıstan şahsa değişen silikon plaklar kullanılmaktadır. Kişinin ağız ölçüsüne göre özel olarak hazırlanan bu plaklar gece yatarken takılmaktadır. Bu silikon plaklar yardımıyla bruksizm engellenmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder