30 Ekim 2017 Pazartesi

Yeşil Dostu Biyogaz Enerji

Yeşil Dostu Biyogaz Enerji İş Sahibi EdiyorBu yazıda enerji türlerini, vatanımıza ve bütün insanlığa tesirsini ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan biyogazlar ile alakalı esas bilgileri, ülkemizin biyogaz mevzusu ile alakalı nerede olduğunu bulacaksınız.

biyogaz
Hayatta aklınıza gelen herşeyle alakalı bir kavram varsa o da enerjidir. Enerji olmadan hiçbirşey
meydana gelmez. Sadece zenginliği da yeterli değildir “lüzumli enerji” kavramını hepimiz duymuşuzdur. Bir eylemin gerçekleşebilmesi amacıyla sürtünme kuvvetini, dengeleyici kuvvetleri yenecek belirli bir enerji bulunmaktadır ya da bir kimyasal reaksiyonun gerçekleşmesi amacıyla lüzumen aktivasyon enerjisi bulunmaktadır. Yani sandalyeden kalkmanız amacıyla bile belirli bir enerji sınırından çoksına sahip olmalısınız. Esasında sandalyede oturmak amacıyla dahi bu hal geçerli.Enerjinin önemini günlük yaşantımızdaki bu örneklerle anlatabiliriz. Ama enerji kuşkusuz büyük boyutlarda çok daha mühim tesirlere sahip. Şehrinizde sarfedilen enerji kaynakları şehrinizdeki havanın kalitesini, bitki örtüsünü tesirler. Ülkenizdeki enerji yatırımları üretme maliyetlerini, ürün fiyatlarını, çalışanların maaşlarını özetle ülke ekonomisine tesir eder. Şehirden başladık, ülkeye geçtik peki ya ülke sınırlarını kaldırdığımızda meydana çıkan insanlık? Enerji insanlığı nasıl tesirler? Şüphesiz enerjinin şuursuz tüketimindan meydana çıkan en büyük tahribat insanlığı vuruyor. Şehrinizin havasından, ülkenizdeki işçi maaşlarından öte dünyamızı geri dönüşü bir şekilde kaybediyoruz. Peki ama neden?
biyogazBu kaybın sebebini kavramak amacıyla problemden kaynağa doğru gitmeliyiz. Enerjinin hatalı kaynaklardan edinilmesi ya da hatalı kullanılması sebebiyle meydana çıkan en büyük aksilik küresel ısınma ve enerji kaynaklarının tükenmesi. Hayatta çok mühim olan enerjinin kaynakları maalesef aneksostıbıl değil. Şöyle dersek daha doğru olur; dünyada şu anda tüketimi süregelen olan enerji kaynakları aneksostıbıl değil. Misal verecek olursak, petrol ve türevleri, doğalgaz sınırlı. Ancak güneş enerjisi, yel enerjisi, gel-git enerjisi, biyogaz enerjisi aneksostıbıl. İşin garibi aneksostıbıl enerji kaynaklarının etrafa zararı, sınırlı enerji kaynaklarınkınkinden çok daha az. Yani biz hem sınırlı olanlara göre teknolojiler üretiyoruz hem de en zararlısına göre.

Bu kaynakların dışında maliyeti yüksek, ilerlemiş teknoloji ve nitelikli eksperler lüzumtiren enerji kaynağı da mevcut. Ülkemizin gündemine yeni yeni girmeye başlayan nükleer enerji. Çernobil faciasından büyülenen halkımızın, bu enerji çeşidine sıcak baktığını söyleyemeyiz elbet. Ancak bunun yanısıra nükleer enerjinin de enine boyuna yararlarının zararlarının tartışıldığını söylemek olası değil.

Enerjiyi, tesirlerini ve kaynaklarından sonra yazımıza mevzu olan ve çokca bilinmeyen bir enerji kaynağı olan biyogaz enerjisi ile tanışalım.

Ana hatlarıyla bir biyogaz üretme tesisi

Biyogazla tanıştığınızda “hadi canım” diyeceksiniz.Çünkü biyogazlar esas bir teknoloji ile, bitkisel-hayvansal artıklardan başka kaynaklarla aynı değerde enerji üretmenizi sağlar. Yani hem atıklarınızdan kurtulacaksınız hem de enerji üreteceksiniz. Dahası üretmeden kalan değişmiş hammadde sıvı gübre olarak tarımda kullanılabiliyor, imal edilen biyogazın tüketimi amacıyla halihazırda kullandığınız teknolojinizi değiştirmenize lüzum kalmıyor. Çünkü biyogaz metan içermesi ile doğalgaza çok benziyor.

Şu an amacıyla ülkemizde çokca bilinmesede, halihazırda çalışmakta olan biyogaz tesisleri bulunmakta. Bunların bir alanı özel teşebbüs, bir alanı da belediyeler yönünden kurulmuş.

Solea energy firması; Kayseri’de, Konya’da ve Elazığ’da üretme tesisi açmış. Belediye olarak da:
-Kocaeli Büyükşehir Belediye si
-İstanbul Büyükşehir Belediye si
-Adana Büyükşehir Belediye si (Çöp gazıyla)
-Ankara Büyükşehir Belediye si (Çöp gazıyla)
-Bursa Büyükşehir Belediye si
-Kayseri Büyükşehir Belediye si
-Isparta Belediyesi
üretme yapmakta.

Ülkemiz biyogaz mevzusu ile alakalı kuramsal ve program yönünden dünyada çok gerilerdedir. Çin’deki, Hindistan’daki düşük teknolojiye sahip köylerde dahi enerji kaynağı olarak sarfedilen biyogazlar, ülkemizde şimdilik illerde dahi üretilmemektedir.Çin’de köylerde sarfedilen sabit kubbeli biyogaz üretme tesisi

Hem de biyogaz üretmei amacıyla lüzumen hayvansal ve bitkisel atığımız çok çok olmasına rağmen. Doğalgazı vatan dışından alıp elektriğe çevirip sanayimize vermemize rağmen. Yüksek üretme maliyeti, yüksek fiyat, düşük maaşlara rağmen. Yeşil enerji biyogazın vatanımıza ve daha da muhimi bütün insanlığa daha çok katkı sağlaması dileğiyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder