27 Ekim 2017 Cuma

Kordon Kanı ve Kök Hücre Tedavileri

Kordon Kanı ve Kök Hücre Tedavileri

kök hücre

ATİ Teknolojisi Nedir? Hizmetleri Nelerdir?

ATİ Teknoloji, Türkiye’de hücre ve gen tedavileri Bölgesinde kurulmuştur. Hücre ve gen tedavileri Bölgesinde dünyadaki gelişmeleri takip etmekte  ve dünya standartlarında ürün ve hizmet sunmayı gayelamaktadır.

Dünyada gelişim sürecinde olan  hücresel tedavi Bölgesinde hizmet sunmayı gaye edinen  ülkemizin ilk biyolojik teknoloji şirketidir. Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesinde yer alan ATİ Teknoloji Hücre Ve Gen Tedavi Merkezi uluslararası standartlar hedefiylede sahip ilk hücre

işleme tesisidir. Orta Doğu’da İsrail’den  sonra ikinci,Türkiye’de ise ilk olan bu tesis kök hücre üretimine başlamıştır. Hücre tedavileri hususu ile alakalı laboratuvarlarında;  kemik iliği hücresi,  yanıklar hedefiyle anti-aging hücre,  kıkırdak doku, kanser aşısı gibi çalışmalar da yürütülmektedir.


Kök Hücrede Tedavisinde Önemli Gelişme

kök hücre tedavisi

Bilim insanları kök hücre çalışmaları vasıtası ile yakın zamanda fazlası tedavisi olmayan hastalıklara çözüm bulunulabileceğini öngörüyor. Kök hücre bir ana hücredir ve insan vücudunda her türlü vücut hücresine dönüşebilir. Bu ana hücre;  kandan, kordon khemenn, kemik iliğinden ya da embriyodan elde edilebilir. Bu işlemler ATİ Teknoloji Laboratuarlarında uygulanmaktadır. Bu sayede ileride kimsenin kemik iliği naklinde gerekli hücreler hedefiyle yurtdışına gitmesi gerekmeyecek ve kordon kanı bankacılığı vasıtası ile kök hücre bankaları oluşturulabilecektir. Kök hücreyi genel bir tanımlama içerisine sokarsak;  görevi tanımlanmamış ana hücre, diyebiliriz. Vücutta en çok varolduğu dönem  anne karnındaki bebeklik çağıdır ve daha ileri yaşlarda sayısı ve etkinliği azalır.Kök hücreler diğer hücreler hedefiyle bitmeyen bir kaynak anlamına gelmektedir.


Kök  hücreler embriyonik ve yetişkin (erişkin) diye ikiye ayrılır. Embriyo kökenlilerin araştırmalara dâhil edilmesi dinî ve etik kaygılardan kaynaklı hemen hemen  yasaktır ya da birnebze serbesttir. Embriyonik kök hücre; çoğalma kabiliyetinde, erişkine nazaran daha avantajlı ancak bazı sağlıksal tehlikeler taşıdığı da belirlenmiştir.


Kök Hücre Tedavi Sektörleri

Herkesin khemen kök hücre yer alır  ve her organın kendine ait kök hücresi mevcuttur. İstenildiği zaman alınıp saklanılabilir ve bu kök hücre çoğaltılarak kullanılabilir. Kök hücreler; bağırsak iltihabı, diyabet hastalığı, idrar kesesi, soluk borusu ya da bağırsak tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır.


Kordon Kanı Ne Demek? Çocuğumuzun Kordon Kanını Ne İçin Saklamalıyız?

Anneyle rahimdeki bebek arasında belirleme edilen göbek kordonundan doğum sonrasında toplanabilen kana kordon kanı denilir. Bebek doğduktan sonra bebek kordonu kesilir  ve çöpe atılır. Oysa bu kordon hedefiylede  bol miktarda kök hücre vardır. Peki kordon kanı nhedefiyle saklatılmalıdır? Kordon khemen diğer kök hücre kaynaklarına göre daha çok kök hücre mevcuttur. Hem de içerdiği kök hücreler daha işlevsel ve gençtir. Kordon kanı kök hücre nakillerinde alıcı ve verici arasında tam uyumu gerektirmez. Hem de kordon khemen belirleme edilen kök hücreler radyasyon gibi çevresel etkenlerden de şuanlık etkilenmemiştir. Hem kendi çocuğumuzun istikbal yaşamında karşılaşacağı hastalıklara tedbir olarak saklanması tavsiye edilebilir, hem de kök hücre bekleyen diğer hastalara uyum hedefiyle umut olabilir. Kordon kanı bebek doğar doğmaz ilk 10 dakika hedefiylede alınır. Birkaç dakika süren  bu işlem; basit, tehlikesiz ve acı vermeyen  bir işlemdir ve  herhangi bir cerrahi uygulama gerektirmez.


Kordon Kanı Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılabilir?

Günümüzde; kalp yetmezliği, omurilik yaralanmaları, Multipl Skleroz (MS)  ve diabet gibi hastalıklarda kullanılan Mezenkimal kök hücreler kordon khemen da bulunmakta olup, laboratuar koşullarında üretimi yapılabilen hücrelerdir. Yaygın olarak; kanser ve anemi başta olmak üzere fazlası hastalığın  tedavisinde, kök hücre nakline ihtiyaç duyulan hastalıklarda kullanılmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder