28 Ekim 2017 Cumartesi

Kemoterapi Ne Demek? Niçin Uygulanır?


Kemoterapi Ne Demek? Niçin Uygulanır?


Malesef bugünümüzde çoğalan kanser hastalıkları sebebi ile “Kemoterapi” adını her yerde çoksıyla duyar olduk. Ancak ile ilgili düşündüğümüz şeyler pek doğru değil. Kemoterapi tahmin edildiğinin aksine bir ilaç ismi değil. Kelime manası tam olarak “Kimyasal ilaç yolu ile tedavi” olan kemoterapi, kanser hastalıkları neticesi bedende denetimsiz bir şekilde büyüyüp sunulan ve bundan dolayı sağlığımızı olumsuz tesirleyen zararlı hücreleri tedavi etmek amacıyla sarfedilen ilaçlara verdiği genel bir isim.

kemoterapi

Kemoterapi ilaçlarının türleri ve amaçları nelerdir?

Bu tür ilaçlar kanserin çeşidine, bedendeki yerine, boyutuna, bireyi ne yönlerden tesirlediğine ve ne kadar ilerlediğine bağlı olarak değişiklik gösterirler. Hastalığın kontrolünden sonra doktor, bu kriterlerin değerlendirilmesi neticesi en ideal ilacı hasta amacıyla belirler. Kemoterapi ilaçları başlıca 3 değişik gaye amacıyla kullanılırlar:

– Hastalıklı hücreleri yok edip hastalığı sonlandırmak.
– Hastalıklı hücrelerin daha çok yayılmasını önlemek.
– Kanserin birey üstünden meydana getirdiği tesirsi azaltmak.

Ancak kemoterapi kanser amacıyla tek başına net çözüm değildir. Bazı hallerde tek başına uygulanması ideal görülürken kimi zaman radyoterapi ve cerrahi müdahalelere ek olarak kullanılır. Kemoterapi tedavisi gören hastalarda psikolojik hal da çok önemlidir. Moralli, psikolojik yönden olumlu hastalar daha verimli tedavi görebilirken, moralsiz ve psikolojik deformasyona uğramış hastalar amacıyla tedavi süreci daha tesirsiz olabilmektedir. Kemoterapi ilaçları, tesiryi çoğaltmak amacıyla genellikle eş güdümlü kullanılır.

Etki etme biçimi nedir?
Vücudumuzdaki sıhhatli hücreler, belirli bir düzene bağlı fonksiyon yaparlar ve çoğalırlar. Kanser hastalığı başladığında ise bu sıhhatli hücreler normal düzenlerinden çıkar, süratli ve denetimsiz bir biçimde büyümeye,  arttırmaya başlarlar ve fonksiyonlarını yerine getiremez hâle gelirler. Dolayısıyla sistemimiz bundan olumsuz tesirlenir. Kemoterapi ilaçları bedene alındığında antikanser tesirsini gösterir, acele çoğalan ve denetimsiz büyüyen hastalıklı hücreleri ilacın çeşidine göre yok eder ya da çoğalmalarını engeller.

kemoterapi

Yan tesirsi nelerdir?

Ve bu aşamada malesef ilacın olumsuz tesirsi de görülebilir. Mesela kemoterapötik ilaçlar bedende normalde süratli çoğalması gereken hücrelere de zarar verebilir. Tedavi gören hastaların büyük bir alanında görülen saç dökülmesinin sebebi, normalde de süratle çoğalan keratin hücrelerine ilacın tesir etmesidir. İlaçlar bağışıklık sistemini de olumsuz tesirleyebildiği amacıyla enfeksiyona kapılma riskleri de artar.  Başlıca yan tesirler şunlardır:

– Saç dökülmesi ve tırnaklarda deformasyon
– Bağışıklık düzeneğinin zarar görmesi
– Trombosit sayısında azalma
– Hâlsizlik
– Kansızlık
– Mide bulantısı, kusma
– Gırtlak problemleri
– İshal, kabızlık
– Boşaltım sistemi aksama (böbrek sorunları, ishal, kabızlık vs.)
– Ciltte aşırı hassasiyet
– Hormonsal bozukluklar
– Ruhsal olumsuz tesirler

Yan tesirsin büyük çoklığı kalıcı olmamakla birlikte genellikle tedavi ardından süratle iyileşme gösterirler.
kemoterapi

Ne şekilde, nerelerde ve ne sık sık uygulanır?
Kemoterapötik ilaçlar genellikle şu üç yolla hastaya verilir;

– Ağızdan (kapsül ya da tabletlerle)
– Enjeksiyon (cilt altı ya da kas amacıylae)
– Intravenöz (toplar damarlar yolu ile)

İlaç, hastalığın çeşidine ve hekimin isteklerine bağlı olarak evde ya da hastanede alınabilmektedir. İlaçlar kanser çeşidine göre değişik sık sıkrda verilebilir. İlacın birey üstünde tesirsi de bu sıklığı değiştirebilir. Mesela, ilacın çok yorduğu şahıslar tedaviye bedenin kendini toparlaması ve tekrar kuvvetlenmesi amacıyla belirli Aralıklarla ara verirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder