13 Ocak 2017 Cuma

Mantar ve Tedavisi

Mantar ve Tedavisi


Mantarlar bir mikro organizmadır. Mantarlar, saç, tırnak ve derinin üst tabakasında oluşur ve nemi çok severler. Mantar hastalıkları, genelikle başka bir mantarlı dokudan oluşur. Bu ya bir insandır ya da doğa kaynaklıdır. Yaz aylarında nemin artmasıyla daha sık görülür. Özellikle çocuklarda, antibiyotik kullananlarda ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde daha çok görülür.

Mantar ve tedavisinde ilk olarak nedeni bulunmalı ve ortadan kaldırılmalıdır. Kişisel eşyalar ayrılmalı ve nemden arındırılmalıdır. Diğer aşama ise hasta uygun ilaç tedavisidir. Tedavi süresi 3 veya 4 hafta sürebilir fakat tırnak mantarı 4 ay kadar sürebilir.


sağlıklı cilt

Mantarda bitkisel tedavi


1- Bir kaç diş sarımsak ezilerek dökülen deri üzerinde gezdirilir ve 10 dakika bekletilir

2- Bir kaç dal fesleğen yaprağını ezerek suyunu çıkartın ve derinin üzerine sürerek bekletin

3- Bir çorba kaşığı tuz ve sirkeyi hamur haline getirip cildin üzerinde 5 dakika bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın.

4- Toz hardalı su ile karıştırıp hamur haline getirip derinin üzerine sürün ve kuruyana kadar bekleyin ardından yıkayın. Hardal yağını da uygulayabilirsiniz.

5- Aleovera bitkisinin kökleri kesilerek, jeli döküntünün üzerine sürün ve kurumaya bırakın. Durulamaya gerek yoktur.

6- Papatyayı dilimleyerek döküntüler üzerine sürün ve bekletin ardından durulayın.

7- Toz zerdeçalı suyla hamur haline getirip deriye kalınca sürün ve 15 dakika bekletin sonra durulayın.

8- Çay ağacı yağını döküntü üzerine sürün. Bu yayılmasını da engeller.

9- Neem yapraklarını ezerek hamur haline getirin ve döküntünün üzerine sürün.


hastalıklı deri

Dahası

Ayrıca, karanfil yağı, çay ağacı yağı, sarımsak, altınmühür bitkisi, hindistan cevizi yağı, oregano yağı, kekik yağı, aynı safa çiçeği, hindistan cevizi yağı  gibi bitkisel ürünleri kullanarak da kaşıntıyı ve yayılmasını azaltabilirsiniz. Her zaman dediğimiz gibi tekrar söyleyelim. Hastalığınız ne olursa mutlaka bir doktora görünün. Çünkü neye karşı alerjimiz var, vücudumuz hangi bitkiye tepki gösteriyor, bilemeyiz. O yüzden kendi kendimize tedavi olayım derken, sağlığımıza zarar verebiliriz. Bir uzmana başvurup gözetim altında kullanmalıyız. Sağlıklı ve mutlu kalın.

1 yorum:

  1. Bir sürü bitkisel tedavi yöntemi varmış. Kaleminize sağlık... Sevgiler...

    YanıtlaSil