4 Ocak 2017 Çarşamba

Kulak İltihabı ve Tedavisi

Kulak İltihabı ve Tedavisi


Kulak iltihabı, orta kulak ve dış kulak iltihabı olmak üzere ikiye ayrılır. Orta kulak iltihabı, burun veya boğazdan östaki tüpü yolu ile orta kulağa geçen virüs ya da bakteri meydana gelir.

Orta kulak iltihabının belirtileri:

 En önemli belirtisi kulak ağrısıdır. Çocuklarda ateş de yapabilir. Orta kulakta biriken sıvıya bağlı olarak işitme azalır. Kulak zarı kızarır orta kulakta cerahat ve mukus birikir ve bazen de kulak zarı yırtılarak cerahat dışarı akar.

Kulak iltihabı ve Tedavisi:

Antibiyotikler kullanılır. Ağrı geçse bile tamamı ile iyileşmesi zaman alır. Alerji ve soğuk algınlığı beraber ise dekonjestan ilaçlar, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile burun damlası da kullanılır. Orta kulakta sıvı oluşması durumunda, kulak zarına havalandırma tüpü takılarak kulakta ki basıncın normale dönmesi sağlanır. Kulak iyileştikten sonra çıkarılır(birkaç hafta ile birkaç ay).


Kulak İltihabı

Dış Kulak İltihabı:

Dış kulak yolunu kaplayan derinin ve zarın dış yüzeyinin iltihaplanmasıdır. Dış kulak yolu nemli, sıcak ve karanlıktır. Bu yüzden mantar ve bakteri üremesini kolaylaştırır. Sık sık alınan duş ve havuzda kulak yoluna giden fazla su, kulak yolundaki yağ ve ter bezlerinden oluşan koruyucu mumu (kulak kiri) yok eder. Bu da sık sık temizlemek demektir. Böylece koruyucu mum yok olur ve iltihaba neden olur.

Dış kulak iltihabının belirtileri:

Kulak kaşıntısı ve akıntısı, kulak tıkanması, basınç hissi ve işitme duyusunda azalma.


kulak iltihabı tedavisi


Tedavisi:

 İltihap olup olmadığına bakılarak kulak damlası ve gerekiyorsa haplar verilir. Bu süre içinde yani 7 veya 10 gün kulaklarınızı kuru tutmaya özen gösterin, banyo yaparken kulaklarınızı bir pamukla tıkayın, su sporlarından uzak durun ve kulak çöpü kullanmayın bunun yerine havlu ile kurulayın.

Kulak iltihabı için bitkisel öneriler:


Sarımsak yağını 3-4 damla damlatarak uygulayın
Alkolü damlalık yardımı ile birkaç damla uygulayın
Hardal yağını birkaç damla uygulayın
Zeytinyağını bir pamuk yardımı ile kulağın üzerine koyarak 15 dakika bekletin ve pamuğu kaldırarak tam tersi yöne uzanarak yağın akmasını sağlayın. Bu en etkili çözümdür.

2 yorum:

  1. Orta kulak iltihabı illet bir şeydir. Tüm dengeyi bozar... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

    YanıtlaSil
  2. Çok şükür böyle bir sorun ile karşılaşmadım. Elinize sağlık hocam. Yalnız kulak çubuğunu bende kullanıyorum. Çok uyarı aldım bu konuda. Onu da artık kullanmayı bırakırım..

    YanıtlaSil