25 Aralık 2016 Pazar

Turp Yemenin Sağlığa Faydaları

Turp Yemenin Sağlığa Faydaları

Turp mor, siyah veya beyaz kabuğu olan içi beyaz olan çok keskin ve yoğun bir sebzedir. Sahip olduğu tadın yoğunluğu yani acısı limon yardımıyla seyrekleştirilebilir. Salataların içinde rendelenmiş bir halde ya da dilim dilim bazı yemeklerin yanında tüketilmektedir. Kendine has kokusu ve tadı çok farklıdır. Özellikle sindirimden sonra midede oluşan gazın ağızla uzaklaştırılmasıyla beraber çok kötü koku çıkabilir. Ama turpun sağlığımıza olan faydalarını göz önünde bulundurunca bunun hiç te kötü olmadığı anlaşılıyor. Tadı da güzel zaten. Bir rivayete göre mısır piramitlerini yapan kölelere her gün bolca turp yediriliyormuş. Ben de doğru olduğuna inanıyorum.

Cildi güzelleştirmek için turp

Turp içindeki vitamin ve mineraller sayesinde yüzün canlı ve hücrelerin dolgun görünmesini sağlar. Derimizdeki gözenekleri açar ve cildimizin rahat bir nefes almasını sağlar. Makyajdan kaynaklı kimyasalların vücudumuza bıraktığı atıkların ve zararların giderilmesini sağlar. Cildin daha renkli ve hücrelerin sulu görünmesini sağlar.Böbrek karaciğer ve pankreas sağlığı için turp

Turp karaciğer ve böbrekler için çok sağlıklıdır. Karaciğerin ve böbreklerin daha verimli çalışmasını sağlar. Karaciğer ve böbreklerdeki eksiklik ve sıkıntıların giderilmesini sağlar. Ayrıca safra kesesi ve böbrekte taş oluşumunu engeller. Eğer taş oluşmuş ve turp yenmeye sonradan başlanmışsa oluşan taşın yok edilmesine yardımcı olur.

Turpun sindirim sistemine inanılmaz faydası

Turp metabolizmayı canlandırır. Sindirip sistemi için çok faydalıdır. Her türlü sindirim sistemi sorununa ve sindirim sistemi hastalığına iyi gelir. Hazımsızlığı kaldırır. İnce bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. İnce bağırsak hastalıklarının tümüne iyi gelir. Kabız gibi hastalıkların çözümü için turp yenebilir.

Akciğerlerin sağlıklı çalışması için turp

Turp akciğerler için çok sağlıklıdır. Öyle ki ciğerleri temizler, ciğerlerde meydana gelen hastalıklara çözüm sağlar. Özellikle bronşit hastalarının kullanması gerekmektedir. Bronşit kaynaklı nefes darlıklarının çözümü olacaktır. Astıma da çok iyi geldiği bilinmektedir. Astım hastaları da düzenli turp yiyerek hastalıklarının verdiği rahatsızlıklardan kurtulabilirler.Kansere birebir turp

Kanser için sarımsağın yanında turp tüketimi de çok faydalıdır. Turp çok yoğun bir bitkidir. İçindeki faydalı maddeler, kanser için vücudumuzda oluşan uygun ortam şartlarını yok eder. Biliyorsunuz ki kanserli hücreler vücudumuzda her zaman mevcuttur. Turp vücudun bu kanserli hücreleri kontrol altında tutmasını ve vücudun kanserli hücreleri öldürmesine yardımcı olur.

Daha güçlü ve dayanıklı bir vücut için turp

Arkadaşlar turp gibi olmak deyimi boşu boşuna söylenmemiştir. Gerçekten vücudumuzun çok zinde ve aktif olmasını sağlayan bir bitkidir turp. O yüzdendir ki ağır işlerde çalışan adamlara öğle yemeklerinde yemeğin yanında hep turp vermişler eski adamlar. Eski uygarlıklar da turpu hep vücut zindeliği için kullanmıştır.


Arkadaşlar turpun faydaları da böyleydi. Eminim bundan sonra turpu yerken daha bir iştahla yersiniz. E bu kadar faydalarından bahsettik. Bir etkisi olmuştur yani. Salatalarınızın içinde mutlaka bulunsun. Çünkü turpun salatalar dışında karışım olarak kullanım alanı yoktur. Turpun salata içinde ise dilim dilim olması yerine rendelenerek tüketilmesini tavsiye ederim. O zaman daha lezzetli bir salata oluyor. Bol bol turp yiyelim sağlıklı olalım. Hepinize afiyet olsun. Arkadaşlar aşağıdan yorumlarınızı bekliyorum. Yorum yaparsanız çok sevinirim.

5 yorum:

 1. Çok gaz yapıyor yaaa:( Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar faydasının üstüne olsun o kadar. Ama, bazen gerçekten dayanilmaz bir hal alabiliyor, doğrudur. ;)

   Sil
 2. Çok oluyor, bir yerlerde rastlayıp okumuştum; haftada en az kırk çeşit toprak altından gelen besin tüketilmeliymiş. Turp gibi, patates, havuç, pancar, sağan, kereviz gibi.

  Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Bunu öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim. :)

  YanıtlaSil
 4. 24 haftalık hamileyim canım sürekli turp istiyor, faydalı olduğunu duyunca ayrı sevindim;)Çok sevgiler

  YanıtlaSil