17 Aralık 2016 Cumartesi

Saç Dökülmesi (Kelleşme) ve Çözüm Yolları

Kelleşme ve Çözüm Yolları

Kelleşme, saçların zayıflaması ve incelmesi gibi farklı nedenlerden oluşan bir tür hastalıktır. Yetişkinlerde, bir günde 50 ila 100 tel arasında saçı dökülür. Herhangi bir sebeple bu sayının üstünde dökülme söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Saç dökülmesindeki  artışı, sabahları yastığınızda ya da duştan sonra dökülen saçlarınızı kontrol ederek çok basit anlayabilirsiniz. Sonrasında bu sayıdaki en ufak bir değişiklik bile dikkatinizi çekecektir. Bir erkeğin ve kadının en büyük aksesuarı saçları dır. Sizi olduğunuzdan daha alımlı gösterir. Bu yüzden özgüven duymanız açısından bakımlı saçlar çok önemlidir.Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen saç dökülmesinin tıbbi ismi “Androgenetik Alopesi”dir. Baylarda buna ilave olarak “erkek kökenli kellik” olarak da isimlendirilir. Saç çizgisi geçen zaman içerisinde geriye gider ve eksilmeler başlar. Özellikle ön hat adı ile tabir ettiğimiz saçın üst bölgesi dökülür. Kadınlarda ise her bölgeden dökülme aynı zamanda meydana gelir.
Saç Dökülmesindeki Çözüm Yolları

Eğer saçlarda dökülmeler yeni başlamış ise mutlaka doktora danışmak gerekiyor. Doktor, gerek gördüğü taktirde sizden çeşitli tahliller isteyecektir . Bunun ardından saç mezoterapisi, oksijen saç bakımı, ozon saç bakımı, PRP kürleri gibi size özel olarak uygulanacak olan tedavi sürecine karar verilir.

Geç kalınmış ise saç ekimi yapılmaktadır. Bu uygulamalar mutlaka hastane ortamında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Saç ekimi kısmi anestezi ile yapılan ve hastanın rahatından ödün vermeyen bir tıbbi operasyondur. Mevsimsel olarak da bakıldığında da her zamanda uygulanabilir.Bu saçlar hiçbir  zaman dökülmez. Yapılan operasyonun başarısı çok önemlidir. Operasyonu yapan ekibin saç ekiminde uzun yıllar tecrübeli olması gerekmektedir. Saç ekimi sonrasında kafa derisinde herhangi bir iz kalmaz. Ekim işlemi, son teknoloji olan mikro motor uygulamalı operasyon yöntemi ile yapılırsa kesinlikle iz kalmayacaktır.
 Fut yöntemi ile yapılan ekimlerde arka ense bölgesinden şerit halinde alınan greflerin yerine dikişler atılır. Saç ekim işlemini gerçekleştiren donanımlı hastanelerde,uzmanların kontrolünde saç ekimi yapılır Tamamen uzman kişilerden oluşan bir ekip, hastayı operasyon sürecine kadar adım adım takip eder.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Çörek otu yağı saç dökülmesine çok iyi gelmektedir. Çörek otu yağı duştan sonra masaj yapar gibi saçlarımıza ovarak sürülürse saç dökülmesine çok iyi gelecektir. Biberiye de yıllardır saç dökülmesinin tedavisinde kullanılmış olan bir bitkidir. Ve, hala da kullanılmaktadır. Biberiye yağı zeytin yağı ile birlikte saça sürüldüğünde çok etkili sonuçlar alınmaktadır.

8 yorum:

 1. heeey faydalı bloooog başvuru bloguuuu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimizden geldiğinceyardımcı olmaya çalışıyoruz. Teşekkürler.

   Sil
 2. Geçenlerde bir arkadaşım da saç ekimi yaptırdı. Çok şaşırdım gayet başarılı yapmışlar. Artık bu sorun kimseyi kara kara düşündürmeyecek galiba.. Elinize sağlık hocam..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun hocam. Saçlar önemli. :)

   Sil
 3. Saç ekimi gittikçe artan bir yöntem... Eskiye göre sonuçlar da gayet başarılı... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum, benim de saçlar yanlardan açılıyor. Biraz da olsa içim rahat bu yönden. :)

   Sil
 4. Geçen dönemler ben de yaşamıştım bu sorunu.Allahtan en kısa sürede çözdüm :) Eskiye oranla daha az dökülüyor.

  YanıtlaSil
 5. Çok memnun oldum. Çok ciddi bir sorun çünkü. :)

  YanıtlaSil