23 Aralık 2016 Cuma

Portakalın İnsan Sağlığına Yararları

Portakalın İnsan Sağlığına Yararları

Portakal çok tüketilen bir meyvedir. Portakal meyve olarak ve suyu sıkılarak tüketilebilmektedir. Kullanımı yaygındır ve çoğu ülkede sevilerek tüketilmektedir. Ayrıca portakalın kabuğu kullanılarak bazı pasta ve çörekler yapılabilmektedir. Kabuğu da özellikle çok faydalı olan bir bitkidir. Eğer tüketilebiliniyorsa kabuğunun rendelenerek yoğurt veya benzeri bir maddeye karıştırılarak tüketilmesi çok faydalıdır.

Portakal gribe ve soğuk algınlığına karşı

Portakal turunçgiller familyasının bir üyesidir. Yani bu gribe ve soğuk algınlığına karşı çok etkili olduğu anlamına geliyor. Kış aylarında grip ve soğuk algınlığının çok yaygın olduğu bilinmektedir. İşte bunun çaresi portakaldır diyebiliriz. Eğer grip olmuşsak bol bol portakal yemeliyiz. Hatta yiyebiliyorsak kabuğunu da beraberinde yemeliyiz.Portakal ve kansızlık

Portakalın kansızlığa çok iyi geldiği bilinmektedir. Eğer kansızlık problemimiz varsa kan yapıcı besinler yememizin yanında portakalın da destekleyici özelliği olacaktır. Düzenli kullanımı ile tek başına kansızlık için yeterli olacaktır.

Büyüme çağında çocuklar için portakal

Çocuklar büyüme çağındayken vücutları çok hassas olabiliyor. Bağışıklık sistemleri gücünü yitirebiliyor ve hastalıklara karşı dirençsiz kalabiliyorlar. Bunun çaresi portakaldır diyebiliriz. Bol bol portakal yiyen çocuklar hem büyüme yönünden hem de hastalıklardan korunma yönünden daha rahat olacaklardır.

Ağız sıkıntıları için portakal

Ağızdaki yaralar ile hepimiz zamanında sıkıntılar çekmişizdir. Bu yaralar genelde vitaminsiz kaldığımız zamanlarda oluşmaktadır. İşte portakal tüketimi bu yaraların iyileşmesini hızlandıracak ve bu yaraların bir daha oluşmasını engelleyecektir. Ayrıca diş etimizdeki iltihaplanma ve beyaz yaralar için de çok etkili olacaktır.Kalp ve damarlara deva

Portakal kalp sağlığı için çok önemlidir. Kandaki zararlı maddeleri ve toksinleri öldürür ve bunları imha eder. İnce damarların tıkanıklığını giderir. Kalp krizi riskini azaltır. Kanı besleyici özelliği vardır. İçindeki maddeler tam da kanın ihtiyacı olan maddeler olduğu için 1 adet portakal ile kanın zenginliği artar.

Portakalın kansere faydaları

Portakal antioksidan ve hücre onarıcı etkide olduğu için kansere karşı çok etkili olacaktır. Kanser hastalığı sağlıksız hücrelerle alakalı olduğu için portakalın hatırı sayılır bir etkisi olur. Portakalın kabuğu da kanser için çok etkilidir. Kabuğu ile tüketime dikkat edilmelidir.


Arkadaşlar portakalın çok faydalı bir meyve olduğunu öğrendik. Belki de portakalı daha çok tüketmeye başlayacağız. Portakal besin değeri çok yüksek bir bitki olduğu için. Suyu sıkıldığı zaman bir bardağı vücudumuz için yeterli olacaktır. Daha fazla alınması vücudumuz tarafından atılacaktır. Vücudumuzda halsizlik gibi etkiler bırakabilir. Ve geceleri uykularımızda rahat uyumamızı engelleyebilir. Sıkıntı ve stres yapabilir. O yüzden portakal suyunun kullanımı konusunda dikkatli olmalıyız. Her şeyin fazlası zarardır. Vücudumuzun her şeye ihtiyacı vardır ama her şeye fazlaca ihtiyacı yoktur.

11 yorum:

 1. Akdeniz bölgesinin en kaliteli portakal ve mandalinası bizim bölgede Hatay da yetişiyor kış mevsiminde en çok yediğim ve çok sevdiğim meyvedir. Faydaları gerçekten çok fazla, bu kadar faydalı olmasına rağmen hiç para etmiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gökhan abi hakkımda sayfanızı okudum da Hataylı olduğunuzu öğrendim. Ben de Hataylıyım. :)

   Sil
  2. Hatay'ın neresindensin sen :)

   Sil
  3. Yayladağlıyım ama Antakya'da oturuyorum. Siz neresindensiniz?

   Sil
  4. Dörtyol ilçesine bağlı Kuzuculu Mahallesi

   Sil
  5. Hataylı ya. Kendimi çok yabancı hissediyordum blog dünyasında. Sizin Hataylı olduğunuzu öğrenince bir nevi ısındım. :)

   Sil
 2. Allah bu nimetten mahrum bırakmak istemiyor demek ki hocam. :) Bizim buralarda eskiden her evde bir portakal ağacı varmış. Dörtyol ilçesinde de ihracatı yapılıyor. Hocam bu arada siz de Hataylı mısınız yoksa ben mi yanlış anladım ?

  YanıtlaSil
 3. Çok severim portakalı, faydaları bir o kadar iyi... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevilmeyecek meyve mi? Umarım yazıyı okuduktan sonra daha çok sevmeye başlamışsındır.

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. İşte vitaminleri sayesinde hastalık felan affetmiyor kerata.

   Sil