20 Aralık 2016 Salı

Limonun Sağlığımıza Faydaları

Limonun Sağlığımıza Faydaları

Limon salataların vazgeçilmezi çorbalarımızın olmazsa olmazları arasındadır. Bazı yemekler için de kullanılır. Limonun limonata olarak tüketilmesi de yaygındır. Turunçgiller familyasının bir mensubu olan limonun sağlığımıza faydaları çoktur. Şimdi limonun faydalarından bahsedelim.

Limonun cilde olan faydaları

Limon tam bir cilt dostudur. Cildimizin ihtiyaç duyduğu bir çok vitamin ve minerale sahiptir. Limon cildimizin gözeneklerini açar ve cildimizin rahat bir nefes almasını sağlar. Cildimizde biriken kirli yağlar yüzünden koyulaşan cildimizin tekrar beyaz renge kavuşmasını sağlar.Limonun kalp ve damarlarımız için olan faydaları

Limon tam bir kalp dostudur. Kalbimizin güçlenmesini sağlar. Tıkanmış damarlarımızın açılmasını sağlar. Kalp ve damar tıkanıklığından kaynaklı sıkıntıların geçmesini sağlar.

Limonun bağışıklık sistemine olan faydaları

Limon bağışıklık sistemiyle alakalı tüm sıkıntıların çözülmesini sağlar. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar sık sık hasta olurlar. Limon bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vücudumuzdaki hastalık saçan bakterilere karşı savaşır ve vücudumuzun hasta olmasını engeller.Limonun gribe karşı olan faydaları

Limon turunçgiller familyasından olduğu için her turunçgil gibi gribe iyi gelir. Öyle ki sürekli limon tüketen bir insanın gribe yakalanması çok zordur. Özellikle kış mevsiminden önceki ay tüketilmesi o sene gribe yakalanma ihtimalimizi büyük bir oranda düşürecektir.

Limonun safra kesesi ve böbreğe olan faydaları

Limon böbrek ve safra kesesine çok faydalı olan bir bitkidir. Bu organların daha düzenli ve verimli çalışmasını sağlar. Hatta, bu organlarda taş oluşumunu dahi engellediği bilinmektedir.

Limon içinde bir çok vitamin ve mineral barındıran mucizevi bir bitkidir. En önemli ve faydalı olduğu konulardan bahsettik. Bu bitkinin her gün düzenli kullanımı ile bağışıklık sistemimizin çok gelişeceğine değindik. Limonun kansere faydaları da çoktur. Bunu da unutmamak gerekir. Bu bitkinin ayrıca limonata olarak da tüketimi ile bu saydığımız faydalarından yararlanmak mümkündür ancak piyasalarda satışa sunulan hazır limonataları kastetmiyoruz. Kendi evimizde gerçek ve organik olarak yaptığımız limonatalardan bahsediyoruz. Bu şekilde kullanırsak da limonun sağlığımıza faydaları etkili olacaktır. Bir de limonların taze olmasına özen göstermeliyiz. Kabuğu yumuşamaya başlayan limonların değil de kabuğu sert ve diri olan limonların kullanılması daha iyi olacaktır. Bunun için limonu pazarlardan çok almak yerine az ama düzenli almamız gerekmektedir.7 yorum:

 1. akıllım. sabırsızsın seeen. zaten yazcam seni. listebaşısın ki :)

  YanıtlaSil
 2. Yav seni görmemiş olmama rağmen, yaptığın efso yorumlarla sevdim seni. Kim bilir yüz yüze görüşebilseydik kanki olurduk. :)

  YanıtlaSil
 3. Kimonu yedikçe ekşisem de seviyorum yaaaa... Fayadaları zaten tartışılmaz... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimon haua. :) Limonun ekşisi çok hoşuma gidiyor. Portakal gibi yiyorum. Miss

   Sil
 4. blogumdaki arşiv bölümünde "diziler" başlığına baksanaaaa bir dolu yabancı dizi var.

  YanıtlaSil
 5. Limonun kabukları bile başlı başına fayda.. Her okuyanın ağzının sulandığı bir yazı. Hoşgeldiniz..

  YanıtlaSil