21 Aralık 2016 Çarşamba

Kireçlenme ve Tedavisi

Kireçlenme ve Tedavisi

Eklemlerde bulunan kemikler ince bir kıkırdak ile çevrilidir. Ve bu kıkırdaklar,  kemiklerimizde kayganlık oluşturur, darbelerden korur, sürtünmeyi ve hasar görmesini engeller. Kıkırdak incelip kaybolduğunda ise kemikler üst üste biner. Sonuç olarak, aşınma oluşarak hareket kısıtlılığı ve ağrı, eklemlerde kıkırdak kaybına neden olarak iltihaplar oluşur. Buna tıp dilinde kireçlenme (osteoartrit) denir. En çok tutulan eklemler; diz, el, ayak, kalça, bel ve boyundur.

Kireçlenme, daha çok stres altında ve sabit iş yapan kilolu kişilerde, 45 yaş üstündekilerde, menopozdaki kadınlarda, voleybolcular, futbolcular ve güreşçilerde görülür.
Kireçlenme ve tedavisinde öncelikle nedenlerine bakmak gerekir. Bunlar: Eklemlerin aşırı yük altında kalması, genetik faktörler, yaş, mesleki zorlanmalar, travmalar, şişmanlık, duruş bozuklukları, hareketsizlik, aşırı egzersiz, romatizmal hastalıklar, duruş bozukluklarıdır.


kireçlenme, kireçlenme nedenleri
Kireçlenme

Kireçlenmenin nedenleri ise; hareket kısıtlılığı, bazı hareketlerde çıtırtı sesi, hareketten sonra ağrı, şişlik, eğilip kalkmada zorluk. Peki bu durumda neler yapılabilir. Düzenli ve yavaş hareket etmeli, kilo vermeli, yürüyüş yapılmalı, hafif şekilde egzersiz yapılmalıdır.

Tedavi Yöntemleri

Hastalığın şiddeti ve evresine göre tedavi uygulanır. Öncelikle eklem içi temizlik yapılır. Eğer bir bozukluk varsa cerrahi müdahaleye başvurulur. En bilinen ve etkili tedavi yöntemi ise akupunkturdur. Bunun yanı sıra birde bitkisel tedavi yöntemleri var. İşte birkaçı.

1. Bir fincan nane ve karahindiba 4 fincan suda kaynatılır ve günde 3 defa içilir.

2. 3 gram tarçın, yarım fincan ince kıyılmış havuç, 3 gram kuru zencefil, 1 gram kara biber ve 3  fincan suda kaynatın. Bu karışımı günde 2 kez 1 ay boyunca günde için.


kireçlenme, kireçlenme ağrısı, kireçlenme çözüm
Kireçlenme Ağrısı


3. Çeyrek fincan kıyılmış maydonoz 2 fincan suda kaynatılarak günde 3 kere içilir. Aynı miktar ve yöntemle elde edilecek taze soğan çayı da kireçlenmeye iyi gelecektir.

4. 1/3 fincan taze fasülyenin içi, barbunya ve arpa 4 fincan su ile beraber pişirilir ve günde 1 defa ve 1 ay boyunca tüketilir.


5. Her gün 1 veya 2 bardak içilen yeşil çay da çok etkili olacaktır. Acil şifalar.

13 yorum:

 1. Yaş ilerledikçe her şeye dikkat etmek gerekiyor... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen yediğimize içtiğimize özellikle dikkat etmek gerekiyor.
   Sağlıklı beslenmek çök önemli.

   Sil
 2. Valla erken yaşta da oluyor hocam. Zor ya.

  YanıtlaSil
 3. Elinize sağlık hocam... Maalesef ailemde çok sık duyduğum bir sorun..

  YanıtlaSil
 4. sen doktor olsanaaa madeem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana dediler de yok istemem dedim. :) :)

   Sil
 5. son yazıma baksanaaaaaa :)

  YanıtlaSil
 6. Merhaba, blogunuzu yeni keşfettim ve takibe aldım. Bana da beklerim :) Sevgiler!

  YanıtlaSil
 7. Deep Tone duyurusuyla haberdar oldum sizden. Takibe geldim. Merhaba :)

  YanıtlaSil