4 Aralık 2016 Pazar

Kanser Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

Kanser Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri


Vücudumuzdaki tüm organlar hücrelerden oluşmaktadır. Vücudumuzun en küçük yapı taşları hücrelerdir ve ancak mikroskop ile görüle bilmektedirler.

Sağlıklı vücut hücreleri (sinir ve kas hücreleri hariç) ise bölünebilme yeteneğine sahiplerdir. Yaralanan dokuların (vücut içi ve dışındaki) onarılması ve ölen hücrelerin yenilenmesi amacıyla bu yeteneklerini  kullanırlar. Ancak bu yetenekleri de sınırlıdır. Çünkü sonsuz bölünemezler. Bütün hücrelerin hayatları boyunca belli bir bölünebilme sayıları vardır. Ve sağlıklı bir hücre gereken yerde ve gerektiği kadar bölünebileceğini bilir.


Ama buna karşılık kanser hücreleri, bu  bilinci kaybederler,  kontrolsüzce bölünmeye başlarlar ve çoğalırlar. Kanserli hücreler birikerek kitleleri (tümörleri ) oluştururlar. Bu tümörler normal dokuları tahrip edebilir, sıkıştırabilir ya da içine sızabilirler. Eğer kanserli hücreler oluştukları kitleden ayrılır ise, lenf ya da kan dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine ilerleyebilirler ve gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluştururlar ve büyümeye devam ederler. Kanserli hücrelerin, vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına ise metastaz adı verilmektedir.


Farklı tipte olan kanserler, farklı hızlarla büyürler ve farklı şekilde yayılırlar. Hepsi de tedavilere farklı cevap verirler ve her kanser türü ayrı tedavi gerektirir.

Alternatif  Tedavi Yöntemleri


Kanser Tedavisinde Radyasyon
Cerrahi Tedavi
Kemoterapi
Biyolojik Tedavi
Evreleme
Hormonal TedaviRadyoterapi ve Kemoterapi gibi tedavilerin yan etkilerini azaltarak tedavinin etkinliğini arttırmak ve hastaların hayat kalitelerinin yükseltilmesinde ki en önemli etkenler arasında yer almayı başarıyor. Günümüz teknolojisi ile günden güne artan bilimsel araştırmalar, kanser hastalığının tedavisinde tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabilen bitkisel ve doğal ürünlerin yararını mutlaka gösteriyor. Gelişmiş olan ülkelerde onkologlar tarafından tedavi yöntemlerinin bir parçası olarak uygulanmaya başlayan tamamlayıcı yöntemler ülkemizde de yer almaya başlamakta.Yabanmersini, Yeşil çay, Zencefil, nar, kudret narı, keten tohumu ,kızılcık, ekinezya, karahindiba greyfurt, sarımsak, üzüm, ökseotu, dut, zerdeçal gibi bitkiler en çok kullanılan bitkiler arasındadır. Fakat her bitki her kanser türüne kullanılmaz ve her zaman güzel sonuç vermez. Bazı bitkiler yarar yerine zarar da verebilir. Tam da bu nedenle bitkisel tedavi görürken mutlaka doktorunuzla işbirliği içinde olunuz. Herkese acil şifalar.   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder