16 Aralık 2016 Cuma

Kalp Krizi ve Müdahale

Kalp Krizi ve Müdahale

Kalbi saran ve besleyen koroner damarların bir kısmının ya da hepsinin aniden tıkanarak kalbin belirli bir bölgesinin ölmesine denir. Kalp krizinin belirtileri ise şöyledir. Çok şiddetli göğüs ağrısı, karın ağrısı, çene-kol-sırt ağrısı, göğüste baskı hissi. Ender olarak da omuz, sırt, çene ağrısı, bulantı ve kusma, terleme, endişeli ve telaşlı olma durumu.

Kalp krizi geçirme riski yüksek olan kişiler
Kilo fazlalığı olan kişiler, hareketsizlik, sigara içmek, kan yağı seviyesi, stres, şeker hastalığı olanlar, yüksek tansiyon hastaları ve genetik nedenler kalp krizi geçirme riskini arttırır. Bu nedenle, eğer kalp krizi geçirmek istemiyorsanız, daha kaliteli ve uzun yaşamak istiyorsanız daha önce saydığımız başlıkları kesinlikle hayatınızdan çıkarmalısınız.
Kalp krizi geçiren kişi 2 ile 7 gün mutlaka hastanede kalmalıdır. Kalp ritmini düzenlemek, kan pıhtılarını çözmek, sancılarını dindirmek, tansiyonu düşürmek ve nefes almasını kolaylaştırmak için bazı ilaçlar verilmektedir. Anjiografi salonunda tıkanmış olan damarlar açılıp stent takılır ve kalp kasının hücre ölümü (nekroz) önlenebilmektedir. Günümüzde en geçerli olan acil tedavi tekniği stent ve balon ile tıkanmış olan kalp damarlarının açılması yöntemidir. Kalp krizi geçiren kişi çok çabuk tam teşekküllü bir hastaneye götürülmeli, acil müdahale yapılmalı ve damarı hemen açılmalıdır. Bu son derece hayati bir durumdur. Özellikle ilk bir saat içinde müdahale yapıldığında hastada, hiç hasar bırakmaz ve hemen iyileşir. Bu sebeple ilk bir saate “ altın saat” denir.Kalp krizi  ilk müdahale kısmında, hastayı ilk olarak sakinleştirelim ve kalp krizi geçiriyor olabileceğini söyleyip yardımcı olacağınızı söylemelisiniz. Hemen 112 acil servisi aramalıyız. Bu arada hasta hareket etmemelidir çünkü hareket etmesi halinde kalbi iflas edebilir. Aspirin çiğnetelim. Varsa şal, kravat, kemer gibi aksesuarları gevşeterek rahat nefes almasını sağlamak ve gömleğinin düğmelerini açmak.

Kalp krizini önlemek için bitkisel tedavi yöntemleri

Sarımsak, damarların sertleşmesini önler, alıç ritim bozukluklarına iyi gelir, kalbin iş yükünü azaltmaya yardımcı olur ve kalbin istikrarlı atmasına yardımcı olur, arjuna, kalp kasını güçlendirir, zerdeçal, damarların sertleşmesini engeller.

4 yorum:

  1. Elinize sağlık hocam, dikkat etmemiz gereken önemli konulardan biri daha...

    YanıtlaSil
  2. Allah korusun herkesi... Sevgiler...

    YanıtlaSil