15 Aralık 2016 Perşembe

Kabız ve Tedavisi

Kabız ve Tedavisi

Kabızlık, bağırsaklardaki hareketlerin azalması ile boşaltım da güçlük çekme durumudur. Kabızlık, çok sık rastlanan bir problemdir. Bağırsaklardaki hareketlilik kişiden kişiye değişiklik gösterir ve tanımı bir hayli geniştir. Ancak genel olarak, haftada 3 kereden daha az büyük tuvalete çıkılıyorsa ve tuvaletiniz kuru ve ya sert ise kabızlık sorunu var demektir. Kabızlık ve tedavisinde hayatınızda bazı değişiklikler yaparak mesela, fazla sıvı tüketerek, lifli gıdalarla beslenerek bu rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Her gün tuvalete çıkmamanız kabızlık sorunu olduğu anlamına gelmez. Ancak son 3 veya 6 ay süresince şimdi bahsedeceğimiz belirtilerden en az ikisi sizde varsa, kabızlık sorunu var demektir.
Haftada 3 kereden daha az tuvalete çıkmak, dışkı yaparken zorlanma, dışkıda sertlik, tıkanma hissi duymak, tuvalete gittiğiniz halde tekrar tuvalet ihtiyacı hissetmek. Her ne kadar can sıkıcı bir durum olsa da genellikle çok ciddi bir sorun oluşturmaz. Kabızlık sorunu yaşayan insanların büyük bölümü doktora gitmeye ihtiyaç duymadan iyileşirler. Ama kabızlıklık kronikleşmişse altında ciddi bir sorun olabilir. Yaşam tarzınızı değiştirdiğiniz halde dışkıda kan varsa, alt karında çok ağrı oluyorsa, rektal acı veya ağrı varsa, kalem inceliğinde dışkı yapıyorsanız, kilo kaybınız varsa ve 3 günden fazladır tuvalete çıkmıyorsanız mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Normal şartlarda dışkı, bağırsakların kasılmasıyla ilerler. Ancak beslenmenizde yeterli derecede su ve lifli gıdalar yoksa kolondaki kasların hareketleri yavaşlar ve buna bağlı olarak dışkı kurur, sertleşir. Bu da kabızlık yapar. Burada sizler için yaptığımız araştırmalar neticesinde bitkisel yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.1-Sabahları bir bardak zencefil çayı içmek
2-Bir veya iki kaşık hint yağı içmek
3-Sinameki çayı içmek
4-Sabah 1 veya 2 tane portakal yemek
5-Lahana ve ıspanak salatası yemek
6-1 bardak ılık suya keten tohumu ekleyerek içmek
7-Rezene çayı içmek
8-Üzüm ve incir tüketmek
9-Ballı su ve pekmez içmek
10-Brokoli, bezelye, havuç, fasulye, taze meyve, yeşil yapraklı sebzeler
11-kabak ve ay çekirdeği, fındık, kuru erik

Bu yukarıda saydığımız gıdalar kabızlığınıza kesinlikle iyi gelecektir.

6 yorum:

 1. Sağlık blogları çok az. Ve çok yararlı, herkesçe bilinmesinde belki hemen değil; ama zaman içinde fayda olacak bilgiler hazır karşımıza geliyor.

  Bir sağlık blogu ile karşılaşmış olmaktan çok mutluyum. Hayırlı uğurlu olsun tekrar.

  Çok selamlar. Hüdaydalı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok memnun oldum. Saygılar, sevgiler.

   Sil
 2. Kadınların özellikle yaş ilerledikçe sık karşılaştıkları bir problem... Faydalı bilgiler... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bitkisel yöntemlerin önemi halk tarafından anlaşıldı.
   Denendi, test edildi ve faydaları görüldü. Bu bilgiler faydalı oluyordur umarım. Size de sevgiler...

   Sil
 3. Elinize sağlık hocam bir faydalı içerik daha..

  YanıtlaSil