18 Aralık 2016 Pazar

Havucun Efsanevi Faydaları

Havucun Efsanevi Faydaları


Havuç bol tüketilmesi gereken bir bitkidir. Salatalarımızda genellikle kullandığımız bir bitkidir ama maalesef tüketimi yeteri kadar çok değildir. Salatalar haricinde birkaç yemek içerisinde kullanımı vardır. Taze meyve olarak tüketimi de yeterli olması gerektiği miktarda değildir. Havuç bilindiği üzere gözler üzerindeki faydaları üzerine tanınmaktadır ama daha bilmediğimiz birçok faydası vardır. Şimdi bu havucun efsanevi faydalarından söz edelim.


Havucun göze olan faydaları

Arkadaşlar havuç çok yüksek miktarda A vitamini içermektedir. A vitamini ise göz için çok faydalı bir vitamindir. Havucu özellikle de havuç suyu olarak tükettiğimiz zaman göz için inanılmaz faydaları olmaktadır. Gözün daha keskin görmesini sağlamaktadır. Tavşanlar çok havuç yiyen bir hayvan olduğu için görme kabiliyeti de çok keskin olduğundan bahsedilir. Sürekli halk arasında anlatılan bir hikayedir.Havucun unutkanlık için faydaları

Havuç içinde hafızayı güçlendirip kuvvetlendiren bir çok mineral ve vitamini barındırır. Aslında sadece unutkanlık için değil insan beyni ile alakalı bir çok sıkıntı için iyidir. Zekayı geliştirici ve odaklanma kabiliyetini artırıcı özelliği vardır. Eğer bir şeylerin daha çok aklımızda kalmasını istiyorsak bir şeyleri daha çabuk anlamak istiyorsak bol bol havuç yemeliyiz.

Zayıflama amacıyla havucun faydaları


Arkadaşlar havuç besin değeri çok yüksek olan bir bitkidir. Öyle ki, domates gibi kilo aldırmaz ama tokluk hissi verir. İnsanda oluşan açlık hissini bastırmayı sağlar. Eğer kilo vermeye niyet ettiysek bu işi havuç ile başarmamız çok kolay olacaktır.

Karaciğere olan yararları

Arkadaşlar havucun karaciğere faydası çoktur. Karaciğerin daha verimli çalışmasını sağlar. Karaciğerin güçlü ve daha işlevsel olmasını sağlar. Karaciğerden kaynaklı çoğu hastalığa iyi yönde etki eder. Bol bol havuç tüketimi karaciğerimizi çok sağlıklı yapacaktır.

Kansere karşı havucun efsanevi faydaları

Kanser için birebirdir diyebiliriz. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki zararlı maddeleri imha eder. Tertemiz bir vücuda sahip olmamızı sağlar. Bolca E vitamini içeren yapısı sayesinde kansere karşı adeta zehir etkisi gösterir. Bol bol tüketilmesi ile büyük oranda koruma elde etmiş oluruz.Güzelliğin sırrı havuç

Cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallere sahiptir. Böylece, cilt hücrelerinin daha dolgun ve sulu görünmesini sağlar. Yaşlanmayla birlikte hücrelerin de yaşlanmasını engelleyici özellik gösterir. Yani yaşlı olmalarına rağmen genç görünen insanlar belki de bunu havuç suyuna borçludur, nerden bilebiliriz.Havucu sevmiyorsak artık hayatımıza sokmamız gerektiğini umarım fark etmişizdir. Sadece salatalarda kullanılması bizi havucun faydalarından mahkum bırakmaktadır. Mevsimi geldiğinde günde en az bir, iki havuç tüketimi bizim için çok faydalı olacaktır. O zaman daha sağlıklı bir vücuda sahip olduğumuzu emin olun ki hissedeceğiz. Umarım makaleyi beğendiniz. Makaleyi beğendiyseniz aşağıdan yorum yapmayı unutmayın. Yapacağınız yorumların çok önemli olduğunu unutmayın.

7 yorum:

 1. Biz de çok az tüketiyoruz evde:( Dikkat edeceğim tüketimini arttırmaya... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Salatalık yer gibi kütür kütür yemek en iyisi. :)

  YanıtlaSil
 3. tamam bol bol yiyicim artıkın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar faydasından sonra istersen yeme. :) :)

   Sil
 4. Salatamızın vazgeçilmezi,çocukların öğün arası kıtır kıtır yedikleri atıştırmalıkları....Paylaşım için teşekkürler....
  Sizi + ekledim.
  Ben de http://yesimlehertelden.blogspot.com.tr/ sayfama beklerim sizi.Sevgiler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Havucu sevdiğinize çok sevindim. Ben sizi + ekledim ama siz beni takip ediyor görünmüyorsunuz.

   Sil
  2. Google + kontrol ettim ve ben de ekli görünüyorsunuz...plusgoogle sayfasından eklisiniz ben de...

   Sil