7 Aralık 2016 Çarşamba

Guatr ve Belirtileri


Guatr ve Belirtileri

Adem elmasının altında, tiroid bezi boyunda kelebeğe benzeyen bir bezdir. Tiroid bezi normalden fazla büyürse kişi guatr sorunuyla karşı karşıya demektir. Genelde ağrı yapmaz fakat tiroid bezi fazla büyümüş ise kişi yutkunmakta zorlanabilir. Guatr genelde kişideki iyot eksikliğinden kaynaklanır. Bazı kişiler guatr olduğunu bilemez çünkü belirtileri fark edilemeyebilir. Guatr’ın en belirgin özelliği tiroid bezindeki büyümedir. Bu şişkinlik bir süre 


sonra yumru haline gelir.

Guatr, diffüz ve nodüler guatr diye ikiye ayrılır.

Diffüz Guatr: Tiroid bezlerinin hepsi şişer ve pürüzsüz bir görüntüsü vardır.

Nodüler Guatr: Bunda Tiroid bezinin bazı yerleri şişer ve Dokunulduğunda ise pütürlüdür.Belirtileri:

Fazla öksürme, boğuk seslilik, nefes almada zorlanma, boğazda sıkılık hissetme, yutkunmada zorluk.
Guatr’ın sebepleri ve riskleri

Guatr’ın en bilinen nedeni ise yetersiz iyot alınmasıdır. Karadeniz Bölgesi’nde karalahananın çok tüketildiği bölgelerde guatr daha sık görülmektedir. Çünkü karalahana içindeki bir bileşen ile iyotu bağlar ve emilmesine neden olur. İyot denizde ve toprakta bulunan bir elementtir. Deniz ürünleri, süt ürünleri ve birçok sebze iyot içermektedir. Tiroid bezi, iyot yetersizliğinde tiroid hormonlarını üretebilmek için büyümeye başlar. Erkeklere kıyasla kadınlar daha çok risk taşırlar. Elli yaş üstü kişiler ise gençlere göre daha fazla risk taşırlar.

Hamilelerde, menopoz evresinde, radyasyona maruz kalan kişilerde, sigara içenlerde, kalp ilacı kullanan kişilerde, otoimmün hastalığı olan kişilerde, aşırı iyot alan kişilerde, hipertiroidi olan kişilerde guatr riski daha fazladır.Guatr’ın Tedavisi

Belirtilerin ciddiyeti, tiroid bezinin boyutu ve altta yatan nedenler tedavinin nasıl olacağını belirler. Guatr küçük ise ve düzgün çalışıyor ise doktorunuz uzun vadeli gözlem önerecektir ve bir tedavi uygulamayacaktır.


Tiroid yetmezliği durumunda ise doktorunuz sentetik hormon uygulayacak ve bu açığı kapatmaya çalışacaktır. Fazla aktif tiroidlere ise tiyonamid yazılır ve fazla üreyen hormonlar azaltılmaya çalışılır. Fazla aktif tiroid bezi için diğer bir yöntem ise radyoaktif iyottur ve bu yöntem tiroid bezlerini parçalayarak küçültür. İyot takviyesi yöntemi ile de iyot eksikliği olan kişilere iyot takviyesi yapılır. Bir diğer yöntem olan ameliyat hastanın tiroid bezi çok büyümüşse, nefes almada ve yutkunmada zorlanıyorsa diğer yöntemler işe yaramamışsa uygulanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder