13 Aralık 2016 Salı

Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları

Arkadaşlar merhaba. Bugün her evin olmazsa olmazı domatesten bahsedeceğiz. Bizim evde domates tüketilmez denilen bir ev daha görmedim. Domates yazın ve kışın tüketilen bir bitkidir. Salataların vazgeçilmezidir. Domatesin kullanım alanı çok geniştir. Sadece salatalarda değil özellikle tencere yemeklerinin çoğunda kullanılan bir bitkidir. İçindeki yoğun likopen, vitamin ve mineralden dolayı kırmızı renk almış bir bitkidir. Domatesin pişirilerek tüketilmesi daha iyidir. Normalde bitkilerin fazla ısıtılmasının iyi olmadığını düşünürüz ama bu domates için geçerli değildir. Kışın domates az bulunduğu için genelde konserve olarak kullanırız. Yani salça ile beraber mutfağımızın vazgeçilmezi diyebiliriz. Konserve kullanımlar da domatesin faydalarından yararlanmamızı sağlar.Salçanın ana maddesi olan domates ülkemizde ve dünyada çokça yetiştirilmektedir. Salçaya ve domatese kırmızı rengini veren maddeye likopen adı verilir. Likopen domateste ve salçada bolca bulunuyor. Bu madde çok güçlü bir antioksidandır. Vücudun hücrelerinden kemiklerine ve hatta dişlerimize kadar temizlenmesini ve onarılmasını sağlar. Likopen salçada domatesten çok daha fazla bulunur. Bunu da unutmamak gerek. Yani, mesela pazara gittiniz. Domates alacaksınız. Ve birçok satıcıyı gezdiniz. En koyu olan domateste daha çok likopen vardır. Salçanın da rengi yoğun bir kırmızı olduğu için likopenin salçada daha yoğun olduğunu anlamış oluyoruz. Tabi ki domatesin içinde sadece likopen yok. İçerisinde bir çok vitamin ve mineral vardır. Bunlardan en çok olanları A vitamini, C vitamini ve Potasyumdur.

Arkadaşlar domates kalbe çok iyi gelir. Kalp krizi riskini düşürür. Kalp ve damar hastalıklarına karşı çok etkilidir. Özellikle kalp büyümelerinin önünü keser ve sıkıntıları yok eder. Kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar ve kalbi destekleyici özelliktedir. Domatesin içinde likopen maddesi oldığunu söylemiştik. Bu madde antioksidan özelliktedir. Ve, domatesin faydalarının ana maddesidir. Hücre yenilenmesini sağladığı için kansere karşı çok etkilidir.
 Önemli olan domatesi sürekli tüketmektir. Veya her gün biraz salça yemek te işimizi görecektir. Arkadaşlar domatesin faydaları çoktur. Bunlardan bir diğeri ise yaraları çabuk iyileştirici özellikte olmasıdır. Bu da domatesin hücre yenileyici özelliğinin olmasından kaynaklanmaktadır. Karaciğer ve böbreklerin desteklenmesi için birebirdir. Karaciğerden kaynaklı bütün hastalıklara iyi gelebilir. Kanın sulanmasını sağlar. Bu özelliğiyle tansiyona da çok iyi geldiği bilinmektedir. Tansiyon hastalarına domates ve sarımsak önerilmektedir. Domates hücrelerimizin diri ve canlı gürünmesini sağlar. Daha güzel bir cilde sahip olmamızı sağlar. Kemikleri destekler ve dişlere canlı bir görünüm kazandırır. Soru ve önerileriniz için aşağıya yorum yapmayı unutmayın.

14 yorum:

 1. Ne çok faydası varmış... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Evet çok faydası var. Her bitkide hastalıklara karşı çeşit çeşit özellikler var. Bitkiler iyidir. :)

  YanıtlaSil
 3. hoşgeldin aramızaaa bloguma da, bloglara üye olmadan okuyom ben ama gelirim ki, dur seni tanıtır arkadaş da getiririm, neşeli blog günleri dileriim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Eğer bunu yaparsanız beni çok mutlu edersiniz teşekkürler.

   Sil
  2. yaparım en kısa zamanda.

   Sil
 4. izleyici gadgeti koysana bloguna üye olur ki gelenler isteyenleer :)

  YanıtlaSil
 5. Bloğumu izle diye bir buton sitemin sağ üst tarafında mevcut ama o sizin dediğiniz olmuyor sanırsam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. anladım. farklı herhalde sizinki wordpress mi ki.

   Sil
  2. Hayır blogger. Ben sitemin sade olmasını istediğim için kodlarla bu şekilde bir tema istedim.

   Sil
  3. tamam ama gelenlere söleyin bak görmezler o üye olma şeysini :)

   Sil
  4. :) Peki hocam. Teşekkürler.

   Sil
 6. Bu arada çağrıma kulak verdiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum size.

  YanıtlaSil
 7. aaa daha çok domates yiyim yaa şu pembe domatese bayılıyoom yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumu daha şimdi gördüm. Güldürdün beni valla. :)

   Sil