5 Aralık 2016 Pazartesi

Diş Çürümesi Nedir?

Diş Çürümesi Nedir?

Diş çürümeleri daha çok koyulaşan renklenmeler ile beraber görülen oyuklar olarak algılanmaktadır. Aslında önlenebilen bir hastalık olmasına karşın dünyada diş çürüğü deneyimi yaşamayan insan sayısı çok azdır.Dişler çürümesinin nedenleri

Ağızdaki bakterilerden meydana bakteri plağı, unlu ve şekerli yiyeceklerin ağızda kalan kalıntılarından asit oluşabilmektedir. Asitler, dişlerin mineral dokusuna zarar vererek dişin çürümesine neden olmaktadır ve diş doktorlarının kavite dedikleri oyuklara sebep olmaktadırlar.

Daha çok kimlerde çürük olur?

Unlu ve şekerli yiyeceklerle bakterilerin buluşmasından çürükler oluştuğu için herkes tehlikenin içinde demektir. Fakat karbonhidratlı ve şekerli yiyecekleri çok tüketenler daha fazla risk altındalar. Tükürük, bakteri plağının oluşturduğu asite karşı doğal savunma mekanizması oluşturmuş olsa da  diş çürümesini önleyemez. Tükürük miktarını ve akışını azaltan ilaçlar veya hastalıklar çürük oluşumunu hızlandırırlar. Bu sebeple de diş doktorları tükürük akışını arttırdığından dolayı şekersiz sakızları önerirler.Diş çürümesi önlenebilir mi?

1- Kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce dişlerin mutlaka fırçalanması ve diş ipliği ile temizlenmesi gerekir. Yemek artıkları en çok dişlerin yüzeylerindeki girintilerde ve dişlerin birbirine temas ettiği ara yüzeylerde biriktiğinden, küçük başlı diş fırçaları seçilmelidir. Dişlerin dış yüzeyleri,  iç yüzeyleri, dilin üstü, çiğneyici yüzeyleri fırçalanmalı ve ara yüzlerde diş ipliği kullanılmalı. Diş fırçaları, orta derecede sert veya yumuşak kıllı olmalıdır ve belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Fırçanızın aşınmamış olmasına ve bakteri taşımayacak şekilde muhafaza edilmesine dikkat edilmesi gerekir. Dişlerinizi fırçalarken diş macunun florürlü olmasına dikkat edin. Florürlü macunlar aynı zamanda ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur.


2- Ana öğünlerde şekerli yiyecekler tüketmemeye çalışın ve yemek aralarında bir şeyler  yememeye özen gösterin.3- Diş doktorunuza düzenli aralıklarla gitmek diş çürümelerini önlemede ya da erken fark etmede en iyi yöntemdir. Ayrıca soğuk ve sıcağa duyarlı dişler ya da ağrıyan dişlerde veya tebeşir gibi renkte olan başlangıç çürükleri, oyuklar ve kahverengi renklenmeler gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulması hem tedavinin şeklini değiştirecektir hem de zorluğunu azaltacaktır. Özellikle de çocuklara bu bilinci aşılamak gerek. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder