4 Aralık 2016 Pazar

Bronşit ve Tedavisi

Bronşit ve Tedavisi


Bronşit, soğuk algınlığı ya da grip gibi bir enfeksiyondan sonra ortaya çıkar. Bronşit 2-3 günden bir kaç haftaya devam edebilir ve kuru ya da ıslak öksürükle beraber görülür. Bronşitin belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, akciğerlerde mukus birikimi ve yorgunluktur. Bronşit olan kişi bol bol dinlenmelidir. Yeterince dinlenerek, bazı gıdaları fazla tüketerek bronşitin kısa sürede atlatabilirsiniz. Eğer öksürükler şiddetliyse ve göğüs ağrıları başlamışsa bir doktora görünmeniz gerekir.


Bronşit İçin Önemli Gıdalar


Mantar: Reishi, shiitake ve maitake mantar çeşitleri dokudaki hasarı en aza indirerek hem vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir hem de akciğerlerin iyileşmesinde etkilidir.


Sarımsak: Viral ve bakteriyel enfeksiyonları geçirmek için kullanılabilen doğal antibiyotiktir. Hastayken sarımsak tüketimini arttırmak vücudun enfeksiyonla mücadelesini güçlendirir.


Nane: Bronşit tedavisinde çok etkili değildir fakat yaşanan belirtilerin hafifletilmesinde faydalıdır. Nanede bulunan mentol akciğerde biriken mukusu kırıp, öksürük ile vücuttan atılmasına neden olur.


Zencefil: Geleneksel olarak hazımsızlık ve mide ağrısı, ishal gibi semptomların tedavisinde yardımcı olması için kullanılır. Bununla beraber iltihap önleyici özelliği de bulunur. Kuru öksürükte ve balgam sökmek için nane ve zencefil çayı içebilirsiniz.


C Vitamini: C vitamini güçlü bir antioksidandır ve bronşitten sürede kurtulmanızı sağlar. C vitamini fazla olan kırmızı biber, kekik, maydanoz, koyu yapraklı sebzeler, Brüksel lahanası, brokoli, kivi, portakal gibi yiyecekleri hastalık döneminde fazla tüketmelisiniz.

Doğal Yöntemler


Kış aylarında kapalı yerlerde kullanılan ısıtma yöntemleri havayı kurutarak boğaz ağrısını ve öksürüğü artırır. Bunun için bir buhar makinesi alınabilir veya kalorifer peteklerinin üstüne kaseyle su koyarak havanın nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Burun tıkanıklığına sıcak banyo da iyi gelir ve ciğerlerdeki mukusu yumuşatır, öksürükle beraber dışarı atılır.Okaliptüs Yağı:Ciğerleri açmak ve öksürüğü hafifletmek için kullanılır. Bir tencereye 3 su bardağı suyu koyun ve kaynadıktan sonra 10-15 damla okaliptüs yağı damlatın,  ve buharını yavaş yavaş soluyun. Azalana kadar solumaya devam edin. Bunu yaptığınızda boğazınız rahatlar ve ciğerlerde birikmiş mukus çözülerek öksürükle beraber vücuttan atılacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder