8 Aralık 2016 Perşembe

Bel Fıtığı ve Tedavisi

Bel Fıtığı ve Tedavisi

Günümüzde her geçen gün ilerledikçe çoğalmakta  olan ve her on kişiden bir kişide görülmekte olan olan bir hastalıktır. Bel fıtığı günümüzde yoğun çalışma şartları ve strese bağlı olarak oluşan bir sinir sistemi hastalığıdır. Bir çok kişi bu hastalıktan mağdur  bir şekilde hayatlarına ağrılar ve sancılarla sürdürmek  zorunda kalmaktadırlar. Bel fıtığı genel olarak insanlarda ağır kaldırmak zorunda kalarak çalışmak mecburiyetinde olan  (sanayide çalışanlar, taş ocakları vb.) veya oturarak çalışma hayatı olan ( kepçe operatörü, kamyon veya tır şoförleri, masa başı memurlar vb) kişilerde görülen bir hastalıktır. Bel fıtığı cinsiyet ayırt etmeksizin pek çok kişide görülmektedir. 
Bel fıtığı genel olarak 30 ile 50 yaşları arasında rastlanmaktadır. Bel fıtığı, genel olarak gerekli tedavileri uygulanmadığı ve önlemleri alınmadığı sürece ciddi kalıcı rahatsızlıklar vermektedir. Bundan dolayı bel fıtığı hastalığı  kesinlikle hafife alınmamalı ve gerekli tedbirler zamanında alınması gerekmektedir.


Bel fıtığı ve tedavisibel fıtığı en fazla görülen hastalıklar arasındadır. Bundan dolayı ülkemizin % 10 unda rastlanma  gibi bir oranı vardır. Bel fıtığı hastalığı gerekli tedbirlerini alarak hastalığın önüne geçebiliriz. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz gibi bel fıtığının görülmesine olanak sağlayan iş dallarında çalışıyorsanız muhakkak önlem almalısınız.

Tedavi aşaması ise; Doktorunuz tarafından tedavi süreci doğru zamanlamalı olacak şekilde iyi belirlenmelidir. Bel fıtığının ağırlığına göre sırasıyla; ilaç, fizik ve cerrahi uygulamaları gerçekleştirilir. İlk olarak yüksek seviyeye ulaşmamış bel fıtıklarında ilaç tedavisi gerçekleşir. Diğer bir yöntem ise fizik tedavidir. Fizik tedavilerde gerçekleştirilen egzersizler ile disk adı verilen kıkırdağın çıkması ile bacaklara uygulamış olduğu basıncı en alt seviyeye indirmeye çalışılır. Fizik tedavi süreci sıralı  bir şekilde ilerler ve zamanını doktor belirler. Cerrahi uygulamalar ise; kıkırdaklarda bulunan diskin kırılması ile yapılır. Bundan ötürü kırılan diskin çıkarılması veya onarılması ile sinirlere uygulanan basınç durdurulur. Belirtmek gerekirse yaşadığımız şu günlerde bel fıtığı ameliyatında çıkan asılsız söylentilerden dolayı, çoğu insanlar  kaçınmaktadırlar. Fakat ameliyat yapılmadığı  sürece çok daha ciddi rahatsızlıklar ile karşılaşabilirsiniz. Bir de size bitkisel bir öneri.

1 bardak suya 4-5 gram taze kozalak atılarak 10 dk. kaynatılır ve günde 1 bardak içilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder