2 Aralık 2016 Cuma

Baş Ağrısının Nedenleri

Baş Ağrısının Nedenleri


Baş ağrısı, bizim ve çevremizdeki insanların en sık şikayet ettiği rahatsızlıkların başında gelir. Bu şikayet başın herhangi bir yerinde başlayabilir ve kafa derisi ile yüzünüzü de kaplayabilir. Baş ağrısı çok farklı sebeplerle değişik şekilde ağrılara neden olur. Bu ağrılar bazen bir kaç saat sürerken bazen günlerce sürebilir.

Eğer baş ağrısı beyindeki ya da vücuttaki bir başka hastalıktan kaynaklanıyorsa bu ağrıya ‘ikincil baş ağrıları‘ denir. Diğer yandan baş ağrısı hiçbir hastalığa bağlı olmadan ortaya çıkabilir. Eğer başka bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa bunlara ‘’birincil baş ağrısı’’denir. Günlük hayatımızda her ağrıya baş ağrısı desek de baş ağrısının nedenleri gerilim, migren gibi türleri de vardır.

Ağrı Kesiciler


Herhangi bir hastalığa bağlı olmadığı halde her gün baş ağrısı çeken insanlar çok sık ağrı kesici kullanırlar. Buna rağmen ağrı şikayetleri azalmaz ve daha fazla içerler. Ayda 9 kez, haftada 3 günden fazla ilaç alıyorsanız günlük baş ağrısı riski var demektir. Bu da zamanla vücudumuza çeşitli zararlar verebilir. O nedenle ilaçların yanı sıra bitkilerden de faydalanabilirsiniz. Çeşitli bitkiler ile bu ağrıları hafifletebilir ve daha az miktarda ilaç kullanabilirsiniz.Çok eski dönemlerden beri bitkiler hep ağrıları dindirmek kullanılmıştır.Bitkisel Çözüm


Baş ağrısına iyi gelen bitkiler ise şunlardır Kedi otu, zencefil, sarı kantaron, nane, bunlardan en çok bilinenidir. Kedi otunun yatıştırıcı, sakinleştirici ve baş ağrısını kesici bir özelliği vardır. Sarı kantaronun ise baş ağrısını kesici özelliği, motivasyon eksikliği ve moral bozukluğuna iyi gelen etkisi, aynı zamanda anti-depresan özeliğine de sahiptir. Zencefil, baş ağrısını geçirmekten çok ağrıyı engellemeye yarar. Nane, daha çok içilerek değil de yağ olarak kullanılır ve ağrıyan noktalara yüzeysel şekilde sürülerek uygulanır.


Burada değinmemiz gereken asıl nokta ise her bitkinin herkese iyi gelmediğidir. Bu sebeple bir bitkiyi kullanmadan önce kesinlikle araştırmalısınız ve mutlaka aldığınız aktarı iyi seçmelisiniz. Ve mutlaka bir doktora danışmalısınız, hekiminizin önerdiği tedavi şeklini uygulamalısınız. Kullandığınız bitkileri doktorunuza da gösterin ve doktorunuzun onayını almadan kullanmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder