12 Aralık 2016 Pazartesi

Ateşlenme ve Çözüm Yolları

Ateşlenme ve Çözüm Yolları

Ateş, vücut sıcaklığının yükselmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Her insanın vücut ısısı değişir. Ortalama ateş seviyesi uzmanlarca 34-37.9 olarak tanımlanmıştır.Ateşin yükselmesi sonucunda vücudumuzda titreme ve terleme, uzuvlarda soğuma bazı durumlarda ise halüsinasyon gibi olgular ortaya çıkmaktadır. Ateş seviyesini ölçmek için yetişkin bireylerde termometre ile ağız ve koltuk altından ölçülürken çocuklarda makattan ölçüm daha kesin sonuçtur.Yanlış uygulamalardan bazıları; Alkol ve su ile vücudu silmek, buz koymak, ateşi çıkan insanın üşümesin diye giysilerini çıkarmamak, vücudun bazı bölgelerine soğuk bezler koymak vb. örnekleri çoğaltabiliriz.
ATEŞİ DÜŞÜRMEK İÇİN NELER YAPILMALI
İnce kıyafetler giymek: Ateş arttıkça vücut kendini ısıtmak isteyecek ve üşüme duygusu yaratacaktır bu nedenden dolayı buna aldanmayarak ve kalın giyinmemeliyiz.


*Ilık Duş: Vücut ısısı seviyesinde duş almak  ateşi indirmekte en etkili uygulamalardandır.


*Kliniğe gitmek: Tüm müdehalelere rağmen ateşin azalmaması halinde hastaneye veya sağlık kuruluşlarına gitmeliyiz.


*İlaç kullanımı: Doktorun yazdığı ilaçlar ile ateş düşse dahi vücut içerisinde bulunan enfeksiyonları ve virüsleri yok etmek için ilaçlar bitene kadar kullanılmalıdır.
Her ateşimiz yükseldiğinde hemen ilaç kullanımına başvurmamalıyız ateş seviyesi ancak yukarıda uzmanların belirttiği seviyenin üzerine çıktığında hekimlere gitmeli ve ilaç kullanmalıyız ya da bu ilaçları kullanırken aynı zamanda bazı şifalı bitkiler de iyileşme süresini hızlandırmaktadır:
Bitkisel Yöntemler
1.    C vitamini deposu olan limon, sakinleştirici etkisi bulunan ıhlamur ve ferahlatıcı özelliğiyle nane sıcak su içerisinde bekletilip içilebilir. Tatlandırmak için bal kullanılabilir.
2.    Bir diğer sakinleştirici bitki olan papatya ise vücudu dinlendirir.
3.    Günlük bitkisi veya sakızını kullanabilirsiniz.
4.    Zencefili çay tüketerek de vücut ısınızı düşürebilirsiniz.
5.    Tarçın ve kuru kayısı da ateşi düşürmekte fayda sağlamaktadır.
6.    Belki de en önemli ateş düşürücü sayılan bitki ise söğüt ağacının yaprağıdır. Sıcak suyla kaynatılıp içilirse ateş seviyesini düzenler zira aspirinin ana maddesi olan salisilat burada bulunmaktadır.

7.    Ayrıca ateş seviyesinin yüksek olduğu hastalık dönemlerinde enerji kaybı olduğu için bol bol sıvı tüketilmeli ve meyve tüketerek c vitamini takviyesi yapılmalıdır.

4 yorum:

 1. Güzel bilgiler... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Sağolun. Beni çok mutlu ettiniz.

  YanıtlaSil
 3. Bu aralar özellikle dikkat etmemiz gereken konu kesinlikle. Elinize sağlık...

  YanıtlaSil
 4. Umarım bir faydam dokunmuştur.

  YanıtlaSil