9 Aralık 2016 Cuma

Astım ve Tedavisi

Astım ve Tedavisi


Astım, bronşların(hava yolları) kronik iltihap(inflamatuvar) hastalığıdır. Yani havayolu boyunca meydana gelen kalıcı bir iltihap hastalığıdır. fakat bu iltihabın (enflamasyonun) sebebi mikroplar değildir. İltihabın tam olarak ortaya nasıl çıktığı bilinmediği gibi nasıl ortadan kaldırılacağı da bilinmemektedir. Ve zamanla bu iltihap ilerler ve havayolunun tıkanmasına neden olur. Mobilyacılarda, fırıncılarda, boyacılarda ve hayvancılıkla uğraşan kişilerde daha çok görülür.
Sigara ve alerji hastalığı ağırlaştıran iki önemli etkendir. Ev tozu, polenler, sigara, küf mantarları, alerji hastalığı astımı olan bir kişinin akut astım krizine girmesine neden olabilir.

Belirtileri ise, nefes darlığı, öksürük, hışıltılı solunumdur. Astım ve Tedavisinde öncelikle tanının konması gerekir. Bunun için akciğer grafisinin çekilmesi, spirometri yapılması, pef takibinin ve provakasyon testlerinin yapıması gereklidir. Astım tedavisinde ilk yapılması gereken şey allerjiye sebep olan etkenlerden ve sigaradan uzak durmaktır. Evde ki nemin azaltılması, tüylü oyuncakların  ve halıların kaldırılması gerekir. Astım, tedavisi ömür boyu süren kronik bir hastalıktır. Ve ilaçlarını şikayetleri olmasa bile kullanmak zorundalardır. İltihap gidericiler ve hava yolunu genişletenler olmak üzere iki çeşit ilaç tedavi şekli vardır. Bunların yanı sıra bitkisel tedaviden de söz etmek gerekir.

Astım hastalığına iyi gelecek ve hastanın kendisini çok daha iyi hissedebileceği  bitkiler ; havuç, maydanoz, semizotu, nane, sarımsak, çam fıstığı, soğan, limon, çörek otu, lahana, nar, kereviz yaprağıdır. Nane çayı ve ada çayını demleyerek içiniz.Limon ve balı karıştırarak tüketebilirsiniz. Kekik ve papatyayı beraberce kaynatarak kullanabilirsiniz. Ve ısırgan otu çayı da iyi bir seçenek olabilir. Bir bardak havuç suyuna tatlı kaşığıyla bal ekleyerek tüketebilirsiniz ya da 1 litre suyun içine bir tutam dereotu ve bir çorba kaşığı sedef çiçeğini ekleyip kaynatın ve günde üç kere birer çay fincanı içebilirsiniz. Küçük boy marulu limon ve tuzlayarak yiyebilirsiniz.

Ayrıca bu saydığımız gıdaları ve bitkisel çayları her gün düzenli olarak tükettiğinizde astım hastalığının önüne geçebilirsiniz.Düzenli ve aksatılmadan yapılan her uygulama sonuç verebilir. Tabi ki damağınıza en uygun olan tadı siz seçeceksiniz. Biz sadece birkaç öneride bulunduk.

2 yorum: