22 Kasım 2016 Salı

Sivilceden Kurtulma Yolları

Sivilceden Kurtulma Yolları

          Sivilce problemleri bilindiğinin aksine karaciğerden kaynaklanmamaktadır. Uzun süreli bütün hastalıkların karaciğerden kaynaklandığı sanılmasına rağmen burda karaciğerden kaynaklı bir sıkıntıdan söz edemeyiz. Bu durum bizim yağ bezlerimizle ve çevre etkenleriyle ve bizim genetik olarak sahib olduğumuz yapıyla alakalı bir durumdur. Hiç sivilcesi olmayan insanlarda karaciğere ve yağ bezlerine sahip ama onlar sivilce çıkarmamaktadır. Dolayısıyla bu sadece tek bir şeyin göstergesi olmuş oluyor. Bu durum bizim cilt yapımızın sivilce çıkarmaya uygun bir yapıda olduğunu gösteriyor. Yani bu durum genetiktir, anne ve babamızda veya daha eski akrabalarımızda bu durumun genetik etkileri var ve biz de bu etkiyi genlerimizde taşıyoruz. Bu durum yediğimiz yiyeceklerle de alakalıdır. Sadece yiyecekler diyemeyiz bir çok etken vardır tabiki ama bu tür yiyeceklerden yiyen diğer insanlar sivilce ile karşılaşmamaktadır. İşte bu durum genetikte vardır diyebiliriz. Genetikte sivilceye elverişli insanlarda, hassas bünyeye sahip insanlarda meydana gelmektedir. Son 20 yıldır sivilce konusunca çok başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu sıkıntıların giderilmesi için diyet programları fazla uygulanmamakta, hekimler daha çok yağ bezlerini ergenlik döneminden önceki haline getirebilmeye uğraşmaktadır ve programlar bu eğilim doğrultusunda ilerlemektedir.

Sivilce ve Siyah Noktalar Nasıl Temizlenmeli?

          Bu işlem yapılırken kesinlikle ellerimizde eldiven olmalı veya ellerimizi iyice sabunla yıkayıp temiz hale getirmemiz gerekmektedir. En kolay dezenfekte edici olarak evlerimizde genelde kolonya bulunmaktadır. Öncelikle kolonya ile sivilceli bölgenin etrafı temizlenir. Sıkılacak olan sivilcenin sarı bir uca sahip olması gerekmektedir. Bu çok önemlidir. Yapılan en büyük hata olgunlaşmamış sivilcelerin sıkılması olacaktır. Hele bide bu işlemi dezenfekte edilmemiş eller ile yaptığımızda ömür boyu kalacak tırnak izlerini edinmiş oluruz. Sivilcenin etrafını temizledikten sonra bile hemen sağından solundan sıkmaya çalışmak çok ağır sonuçlar verir ve yüzünüzde ömür boyu taşıyacağınız sivilce izleriyle dolaşmak zorunda kalırsınız. Bu işlem için kesinlikle toplu iğne veya veya ucu sivri olan herhangi bir iğne kullanabiliriz. Evet aslında yanlış olduğunu düşündüğümüz iğne ile patlatma yöntemi doğru olandır. İğneyi tabiki direk batırmıyoruz. Batırma işleminden önce kesinlikle çakmak veya yakıcı bir alet ile iğnenin demiri kızarıp dezenfekte olana kadar ateşi iğneye tutuyoruz. Ardından iğneyi sivilcenin tam ortasına batırmıyoruz. Peki nasıl yapıyoruz? İltahabın olduğu sarı bölge ile tahribatın olduğu kırmızı bölgenin tam birleştiği yerden iğneyi sokuyoruz. Ve sonra tırnak kullanmadan yıkamış olduğumuz ellerimizdeki parmak uçlarımızla sivilcenin yanlarından hafifçe bastırıyoruz ki içindeki iltahaplı sıvı çıksın. Bu sıvının çıkışını aceleye getirmemeliyiz eğer sivilce patlarken etrafa yayılırsa vücudumuzun başka yerlerindede sivilce çıkma durumu meydana gelebilir. Evet sivilcenin sıkma işlemi bu şekildedir. Bu yöntem ayrıca siyah noktalar için de kullanılabilir.

Bu Durumla Alakalı Bitkisel Çözümler

Bitkisel olarak kullanılan 2 önemli kur vardır bu konuyla alakalı. Bunlardan birincisi lavanta bitkisi ile olandır. Kaynayan 1 su bardağının içine 1 tatlı kaşığı lavanta bitkisi atılır ve 10 dakika kısık ateşte kaynatılır. Daha sonra 10 dakika kaynatılan bu sıvı sıcak haliyle süzülür ve katı olan kısmı atılır. Sıvı olan kısım 15 gün boyunca akşam yemeklerinden en erken 2 saat sonra her gün içilir. Tabiki bide dıştan kullanım var. Bunlar %100 doğal elma sirvesi veya maden suyu. 1 Türk kahvesi fincanı elma sirkesi ve 1 Türk kahvesi fincanı doğal maden suyu bir yoğurt kasesine dökülüp karıştırılır. Bir pamuk yardımıyla bu karıştırılan sıvı bütün yüze sürülür. Bu işlem günde 2 defa yapılır.

1 yorum: