28 Kasım 2016 Pazartesi

Sigaradan Nasıl Kurtulurum?

Sigaradan Nasıl Kurtulurum?
Sigaranın Tarihçesi:

Sigara denilen bağımlılık yapan bu madde patlıcangiller familyasından bir tütün ürünüdür. Kızılderililerin ayinlerinde bu ürünü kullandığını gören ve zihinde bazı tesirleri olduğu anlaşılan bu ürün Amerikalılar tarafından kullanılmaya başlanıp, tüm Avrupa'ya ardından da tüm dünyaya yayılan bir üründür.
Faslı bir büyük elçinin kraliçesine şifalı bir bitki olarak sunduğu sigara, kraliçesinde bulunan migren hastalığına tesadüfen iyi gelmesiyle beraber Avrupa'da elit kesim arasında yayılmıştır ve bir çok insanı kendine bağımlı hale getirmiştir. Sonraki yıllarda özellikle 1900 lü yılların başından itibaren bağımlılık yapan bu maddenin seri üretimine geçilmesiyle beraber iyice yaygınlaşmış ve halk arasında tüketilmeye başlanmıştır.1800'lü yıllara kadar tüm yıllar için kayıtlara geçen akciğer kanseri vakası 370 küsür iken 1900'lü yıllarda bu oran iyice katlanmıştır. Günümüzde dünyada yaklaşık 1.2 milyon akciğer hastası her yıl hayatını kaybetmektedir. Ayrıca kanserden ölen hastaların %60 ı akciğer kanserinden ölmektedir. Sigaranın akciğer kanserine etkisi de çoktur. Akciğer kanseri olanların %90 ı sigaradan kanser olmaktadır.

 Sigaranın İçeriği ve Zararları

Önceki zamanlarda sigarada 20 zararlı madde tespit edilebilmişken günümüzde bazı kaynaklarda 3000 bazı kaynaklarda 6000 birbirinden zararlı madde sigaranın içinde keşfedilmiştir. Sigara içinde aseton,ve bağımlılık yapan nikotin içeren çok zararlı bir maddedir. Nikatin bağımlılık yapan 4 büyük bitkiden bir tanesidir. Ayrıca sigaranın içinde, sadece sigaranın içinde bulabileceğiniz birbirinden çeşitli yüzlerce kansorojen madde vardır. Sigaranın içinde körlüğe sebebiyet veren etenol denilen bu alkol sakatlığa bile yol açan en tehlikeli alkoldür. İçinde insanları öldürmek için kullanılan hidrojen siyanür ve temizlik amacıyla kullanılan amonyak vardır. İçinde bulunan diğer maddeler şöyle sıralanabilir : Benzen, benzopilen, toren (tiner), arsenix (fare zehri) bütan (çakmak gazı), haşarat ilacı gibi...  6000 tane sayabileceğimiz birbirinden berbat zararlı kanser yapıcı madde vardır. Yani arkadaşlar dünyada zararlı olan neredeyse bütün zararlı maddeler bu illetin içinde var. İçinde zift dahi olduğu bilinmektedir. Bağımlılık yapma özelliği olduğundan dolayı bu zehirli maddelere vücudumuz sürekli maruz kalmak zarunda kalıyor.


Topluma Verdiği Sıkıntılar
Sigaranın bağımlılığı esrar ve eroinden daha kötüdür sadece sigara bağımlılığında davranışsal olarak pek bir sorun görülmediği için, akli bilinç hala yerinde olduğu için, toplumsal olarak sigaranın zararlarının ve insanları nasıl kendine bağımlı hale getirdiğinin bilincinde pek fazla olamıyoruz. Günümüzde çıkarılan, Avrupa ve Amerika da çok yıllar önce çıkarılan temiz hava kanunları sayesinde bu oran ancak yarıya kadar düşürülebilmiştir. Ülkemizde sigara bağımlısı olan insan sayısı ise açık hava kanunu projesine rağmen hala yüksektir. Önceden ev içinde, arabada ve hatta eczane gibi halka açık olan çoğu alanda kullanımına müsade edilen bağımlılık yapan bu ürün, günümüzde bu kanunlar sayesinde yasaklanmıştır ve sigara içmeyen insanların temiz hava hakları tekrar kendilerine verilmiştir. Aslında biz ülke olarak yürüttüğümüz kampanyalar ile tam yasaklama getirilen ülkelerden biriyiz ve dünyada bu işlemi en iyi gerçekleştiren 7. ülkeyiz. Aynı zamanda bu konuda olan başarılarımız bir çok devlet tarafından takdir edildi. Bir çok ülke kapalı alanlarda sigara içilmesi ve sıgaranın bırakılmasına yönelik yöntemlerde Türkiyeden destek almıştır.


Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalıyım

Sigarayı gerçekten bırakmak isteyen bir insan, bunu gerçekten yapmak isterse ancak başarılı olabilir. Çünkü sigaranın içinde nikotin denilen ve bağımlılık yapan bir madde vardır. Bu madde dediğimiz gibi en çok bağımlılık yapan 4 maddeden biridir. sadece davranışsal  olarak bir sıkıntı vermediği için pek etkili bir madde değilmiş gibi geliyor. Yani en büyük engelimiz bağımlılık yapma özelliğidir. Eğer sigarayı bırakmayı istiyor ama sigaraya bağımlı olduğumuz düşüncesi baskın gelip sigarayı bırakamayacağımıza inanıyorsak o zaman sağlık bakanlığının sertifika verdiği bu işi gerçekten bilen bir göğüs cerrahisine başvurmamız gerekir. Türkiyedeki her göğüs cerrahının sigara bıraktırma sertifikası olmadığı için doktora gitmeden önce doktorumuzu iyice araştırıp, belirleyip doktorumuza öyle gitmeliyiz. Türkiyede sigara içenlerin %70 i sigarayı bırakmak istiyor veya ilerde sigarayı bırakacağını düşünüyor. Aslında sigarayı ilerde bırakacağını düşünmek sigaraya gerçekten bağımlı olduğumuz anlamına geliyor. Sigaraya gerçekten bağımlı olduğumuzu anladığımızda yani sigarayı gerçekten bırakmak istediğimiz anda ise eyvah diyoruz. Çünkü bu işin aslında bu kadar kolay olmadığını ancak bırakmak istediğimiz anda anlamış oluyoruz. Günümüzde sigarayı bırakmak isteyip te kendi gayretleriyle bırakanların oranı %3 tür. Ne kadar düşük bir oran öyle değil mi. İşte bu oranın bu kadar düşük olması bile bize sigaranın bağımlılık yaptığını gösteriyor. Türkiyede sigara bağımlılığının tedavisi az önce de bahsettiğimiz gibi sertifikalı hekimler tarafından yapılıyor. Bu sertifikalı hekimler sadece size yol göstermiş ve rehberlik etmiş oluyor. Bunun haricinde sigarayı bırakmak için sağlık bakanlığının ilgilendiği 4 adet ürün vardır. Hekimler kişi sigarayı kendi imkanları ile sigarayı bırakamıyor ise bu ilaçlardan faydalanıyor. Tabiki bu ilaçları almasına rağmen sigarayı bırakmayan insanlar oluyor. Bu ilaçlar sadece sigaranın bağımlılık sendromu durumunda yatıştırıcı etkisi olmaktadır. Yani önemli olan en başta sizin sigarayı gerçekten bırakmak istemenizdir.


Akciğeri Temizlemek İçin Bitkisel Yöntemler

Sigara bağımlısı olan insanların bir an önce sigarayı bırakmaları tabiki de en yapılması gereken şeydir. Sigaranın ciğerleri kirletmesinin yanında bide tahrib etme durumu vardır. Yani kısaca ciğerlere verdiği zarar çok büyüktür. Fakat akciğerleri tertemiz eden şifalı bir ot vardır ki o da tere dir. Tere otunu 5 gün sabah ve akşam olmak üzere yarım bağ yani 5, 6  dal olarak tüketen insanların ciğerleri tertemiz olur bu 5 günlük süre zarfında ciğerlerde öksürme durumu fazlasıyla olur ve ciğerler kendini bu yolla temizler. Ancak bu bitkiyi 5 günden fazla tüketmeniz önerilmiyor çünkü içindeki bir yağ idrarda yakıcı görev görüyor, aşırı alımında zararlı oluyor. Onun haricinde bitkisel olarak çörek otunun akciğerler üzerindeki etkisi oldukça güçlüdür. Nitekim çörek otunu bütün sıkıntılarınız için kullanabileceğinizi söyleyebilirim. Çok şifalı ve her yönden sağlığınıza ve bağışıklık sisteminize hem tedavi edici olarak hem de düzenleyici olarak etki ediyor. Sarımsağın çiğnenerek yenmesi akciğerlerin önemli ölçüde temizlenmesinin sağlar sarımsak ta antibiyotik görevi gören bir bitkidir ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Bu saydığımız bitkilerin etkisini anında görürsünüz ve kısa sürede netice alırsınız. Kapari denen bir bitki de vardır ki bu bitki tam bir antioksidandır ve hücre yenilenmesini sağlar akciğerlerin olağan üstü yenilenmesini sağlar ve akciğerdeki zararlı maddeleri atar. Akciğerlerdeki yıpranmış ve hasar görmüş hücreleri de onarır. Domatesin de güçlü bir antioksidan olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder